Pele… kosmonauta i pragnienie Kissingera

-

- Reklama -

W październiku 1974 roku Pele rozstał się z wielkim Santosem. Wtedy już myślał o tym, by na dobre rzucić futbol. Pelego bowiem dopadł kolejny krach finansowy. „Znów podpisałem coś, na co nie powinienem był nawet spojrzeć” – wyznał w swej autobiografii. Musiał wrócić do futbolu, który nigdy go nie zawiódł. Tak rzeczywiście się stało…

Odrzucał oferty europejskich potęg

Pele odrzucał lukratywne oferty Juventusu, Realu Madryt czy Milanu. Był za stary na nie. Wybrał Cosmos z Nowego Jorku, a tam zaoferowano mu za trzy sezony aż 7 milionów dolarów. Ponadto miał jeszcze otrzymać 50 procent wpływów z wykorzystania jego wizerunku.

- Reklama -

Zaczęło się na Jamajce

„Historia zaczęła się, gdy grałem z Santosem na Jamajce. Odwiedzili mnie Clive Toye, dyrektor techniczny Cosmosu, Phil Woosnam, potem jeden z szefów północnoamerykańskiej ligi piłkarskiej NASL, a także Kurt Lamm, to był sekretarz generalny federacji piłkarskiej z USA. Zagadnęli mnie, czy marzę o grze w Stanach Zjednoczonych, gdy rozstaną się z Santosem” – wspominał Pele.

Rozmowę tłumaczył profesor Julio Mazzei, trener z Santosu i przyjaciel Pelego. „Profesorze, niech pan im powie, że zwariowali. Nigdy nie zagram w żadnej innej drużynie poza Santosem” – zarzekał się Pele i słowa nie dotrzymał.

„Trzy lata później, gdy zagrałem pożegnalny mecz w barwach Santosu, Clive Toye zadzwonił powtórnie z Nowego Jorku. Sześć miesięcy spotkań i negocjacji, trochę to trwało, ale Amerykanie osiągnęli upragniony cel. Właścicielem Cosmosu była firma Warner Communications, a Pele przyjął w końcu jej ciekawą ofertę.

- Reklama -

Naciski Kissingera

O ten transfer miał zabiegać ówczesny sekretarz stanu, mający dziś 99 lat i wypowiadający się kontrowersyjnie o geopolityce, w tym wojnie w Ukrainie, były sekretarz stanu w administracji Richarda Nixona – Henry Kissinger.

Wówczas pełnił tę nobilitującą funkcję i popierał w walce o stanowisko prezesa FIFA Joao Havelange’a. Liczył, że Brazylijczyk kiedyś przyzna USA prawo organizacji mundialu. Tak się faktycznie stało w 1994.

A sprawa transferu Pelego do Cosmosu, jak widać, była pełne zaskakujących historii. Kosmonauta i naciski sekretarza stanu. Działo się!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Łowcy goli, czyli TOP 5 napadziorów. Najnowszy GIGA Sport już w sprzedaży! W każdym numerze karty gwiazd EKSTRAKLASY gratis!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, Salah, Felix, czy ktoś inny? Przedstawiamy najlepszych napadziorów Europy!!! GIGA plakaty: Haalanda, Salaha, Śliwki, Zmarzlika i polskich skoczków (terminarz). A do tego...