Polski kierowca najlepszy wśród debiutantów na torze Paul Ricard

-

Polski kierowca Roman Biliński zajął pierwsze miejsce wśród debiutantów podczas wyścigu Europejskich Regionalnych Mistrzostw Formuły 3 by Alpine (FRECA) na francuskim torze Paul Ricard. W klasyfikacji ostatecznej drugiego wyścigu uplasował się na 9 miejscu i zapisał na koncie pierwsze punkty w tegorocznym cyklu.

Roman Biliński ruszył do niedzielnego wyścigu z 12 miejsca wywalczonego w kwalifikacjach. Już na starcie popisał się świetnym refleksem i po udanych manewrach wyprzedzania minął trzech rywali. Dzięki szybkiej jeździe, przez całą rywalizację mieścił się w czołowej dziesiątce broniąc się przed atakami między innymi swojego kolegi z zespołu Trident Motorsport, Niemca Tima Tramnitza. Ostatecznie brytyjsko-polski kierowca zajął 9 pozycję i zdobył 2 punkty do klasyfikacji generalnej. Podczas ceremonii wręczenia nagród, również pojawił się na podium, by odebrać wyróżnienie dla najlepszego debiutanta. Wyścig wygrał Włoch Gabriele Mini, a podium uzupełnili Holender Kas Haverkort oraz Estończyk Paul Aron. Po czterech rundach Biliński plasuje się na 18 miejscu w klasyfikacji generalnej. Liderem jest Szwed Dino Beganović.

Europejska Formuła 3 (FRECA), czyli zaplecze F3 FIA

W kalendarzu na 2022 rok znalazło się 10 rund. Sezon zainaugurowała rywalizacja na włoskiej Monzie, następnie kierowcy ścigali się na Imoli, potem w Monaco oraz na Paul Ricard. Kolejny weekend wyścigowy zaplanowany jest na 17-19 czerwca w holenderskim Zandvoort, a później zawodników czekają jeszcze zmagania na Węgrzech, w Belgii, Austrii, Katalonii oraz we Włoszech na torze Mugello. W mistrzostwach startuje łącznie prawie 40 zawodników, którzy zasiadają za sterami identycznych, jednomiejscowych bolidów z turbodoładowanymi silnikami Renault o pojemności 1,8 litra i mocy 270KM. Pojazdy te przyspieszają od 0 do 100 km/h w ciągu 3 sekund, 200 km/h osiągają po niespełna 8 sekundach, a maksymalnie mogą pędzić z prędkością ok. 270 km/h.

Weekendy wyścigowe obejmują dwa piątkowe treningi, a także dwie sesje kwalifikacyjne w sobotę i niedzielę oraz dwa wyścigi, w których obowiązuje punktacja znana z F1. Zwycięzca zdobywa 25 punktów, drugi zawodnik na mecie 18, trzeci 15, a kolejni 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1.

Roman Biliński to przedstawiciel młodego pokolenia kierowców wyścigowych. Urodził się w 2004 roku w Wielkiej Brytanii, ale jego rodzina pochodzi z Polski. Karierę wyścigową rozpoczął w 2019 roku od serii Ginetta Junior Championship. Rok później jeździł już w brytyjskiej Formule 4, gdzie kilkukrotnie stanął na podium. Sezon 2021 okazał się przełomowym w karierze Bilińskiego, który został pierwszym polskim zwycięzcą wyścigu w brytyjskiej F3. Łącznie w tej serii triumfował trzykrotnie m.in. na znanych z Formuły 1 torach Donington Park i Spa-Francorchamps, a siedmiokrotnie stał na podium. Mimo absencji w sześciu rundach, uplasował się na wysokiej, siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej sezonu.

UWAGA! Najnowszy GIGA SPORT czeka na Was!

Tym razem mamy dla Was aż trzy GIGA plakaty: Realu Madryt, FC Liverpool i Roberta Lewandowskiego!!! Do wygrania koszulki Manchesteru City i The Reds, a także piłki oraz elektroniczne opaski idealne do treningów!

Do czytania: wywiad z Lewym i Bartkiem Zmarzlikiem, Królowie Europy prosto z Paryża i polska repra w Lidze Narodów oraz komiksy, memy i zagadki!!!