Polonia Warszawa awansuje w Pucharze Polski i planuje budowę nowego stadionu

-

- Reklama -

W tym roku Polonia Warszawa obchodzi 110. rocznicę istnienia. Najstarszy klub piłkarski w stolicy awansował właśnie w okręgowym Pucharze Polski, a jego prezes planuje budowę nowego stadionu.

W meczu 1/8 finału Okręgowego Pucharu Polski Polonia Warszawa zmierzyła się na wyjeździe z drużyną z IV ligi – Świtem Staroźreby. Warszawiacy wygrali 2:0 i grają dalej w Pucharze, którego finał krajowy odbędzie się… dopiero za rok.

W tym roku warszawski klub obchodzi 110. rocznicę istnienia. Najstarszy klub piłkarski w stolicy po spektakularnym bankructwie  w 2008 roku gra w III lidze.
W 2008 roku Polonia prowadzona wówczas przez właściciela JW Construction Janusza Wojciechowskiego po dwóch sezonach nieskutecznej walki o awans do Ekstraklasy została rozwiązana i wycofana z rozgrywek. JW Construction kupiło klub Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, występujący wtedy w Ekstraklasie i przeniesiono ten klub do Warszawy zmieniając jego nazwę na Polonia Warszawa. Polonia formalnie przestała istnieć i grała dalej na licencji Groclinu. Po kolejnych latach nieudanej walki o mistrzostwo Polski, ówczesny właściciel postanowił się wycofać z Polonii i sprzedał klub katowickiemu biznesmenowi Ireneuszowi Królowi, który przez jeden sezon w Ekstraklasie zadłużył klub i ostatecznie nie wystąpił o licencję na kolejny sezon, ogłaszając bankructwo. Od tamtego czasu rozpoczął się proces degrengolady warszwskiego klubu, aż do ubieglego roku, kirdy to niespodziewanie klub kupił francuski biznsemen osiadły od lat w Warszawie Gregoir Nitot.
– Jestem pod wrażeniem Warty Poznań. Awansowała do ekstraklasy, fajnie się rozwija, nie ma wielkiego budżetu. Szanuję taki sposób rozwoju. Jeśli chodzi o Europę, to nie identyfikuje się z tym, jak wygląda dziś PSG. Katarczycy wydają ogromne pieniądze na transfery, często bezsensowne, a potem oddają piłkarzy za darmo lub za niewielkie kwoty. Gdy miałem 8-10 lat, chodziłem z Tatą na stadion PSG, ale to był inny klub niż dzisiaj. Wolę zdrowy klub, a nie zarządzany jak PSG czy Manchester City. PSG jest prowadzone w absurdalny sposób. Na pewno wzorem dla wszystkich pod względem zarządzania może być Bayern Monachium – zdradził swój pomysł na klub pochodzący z Paryża nowy właściciel Polonii.

- Reklama -

Najnowszym pomysłem nowego właściciela jest budowa nowego stadionu wspólnie z miastem. Warszawa planuje od lat wybudować nowy obiekt Polonii. Problemem jest fakt, że Miasto nie posiada wystarczających środków na samodzielną realizację inwestycji. Zdaniem władz Polonii miasto posiada około 100 mln zł, a koszt budowy obiektu to około 400 mln zł. Odpowiedzią klubu na
to wyzwanie ma być formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, a Polonia ma być partnerem w jego realizacji.

  • Klub jest gotowy zainwestować do 300 mln zł w budowę nowego obiektu, jeśli miasto przekaże na ten cel 100 mln zł ze swojego budżetu – zapowiada Gregoire Nitot, prezes Zarządu Polonii.

Polonia Warszawa zakończyła rundę zasadniczą na ósmym miejscu w tabeli grupy pierwszej rozgrywek III ligi i awansowała do grupy mistrzowskiej. Już 8 maja odbędą się derby Warszawy z Legią II. Na razie na poziomie trzecioligowym.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...