Obawy o życie i uwielbienie dyktatora – Pele w szponach polityków

-

- Reklama -

Juscelino Kubitschek jest obecnie postrzegany jako ten przywódca, który stworzył prosperity Brazylii. To on przyczynił się w znacznym stopniu do zorganizowania nowoczesnego przemysłu, wezwał do budowy tysięcy kilometrów dróg, łącząc interior z nowoczesnym wybrzeżem atlantyckim. Jego sekretarz Serafi Melo Jardim zwykł mawiać, że prezydent często powtarzał: „Oni chcą mnie zabić”. Miał na myśli dyktaturę wojskową. Pele nie miał o tym pojęcia.

Piłka jako polityka

Dariusz Wołowski w książce poświęconej brazylijskim gwiazdom futbolu zwraca uwagę na to, że dla Pelego polityką była… piłka. Niestety, polityka i sport żyją w symbiozie od wielu dziesięcioleci. Wojskowi chcieli ocieplić sobie wizerunek dzięki wybitnym piłkarzom, a perłą w koronie nazywano Pelego.

- Reklama -

Pele ulubieńcem dyktatora

Emilio Medici był trzecim generałem junty rządzącej w Brazylii w okresie 1964-1985. Wtedy na porządku dziennym były tortury i mordy policyjne. A od 1969 już skrajna prawica stosowała te rozwiązania jako swego rodzaju normę w swoich działaniach. Dyktator jednak czuł, że futbol może mu pomóc, więc wspierał drużynę narodową, a jego oczkiem w głowie siłą rzeczy stał się Pele.

Pele czule wspominał autokratę

Pele wspominał Mediciego jako miłośnika futbolu. Ale o tym, jak traktował swoich oponentów ze sceny politycznej, nie wspominał nawet mimochodem. Pewnie nie miał o tym pojęcia. Dodawał, że nigdy nie czuł się wykorzystywany przez autokratę, przy czym warto nadmienić, że ów ingerował w futbol. Naciskał, by swego czasu Dada Maravilha (ulubieniec dyktatora) znalazł się w kadrze Brazylii na mundial w Meksyku. Trenerem był Mario Zagallo.

- Reklama -

Refleksja Pelego

Jednak Pele może zreflektował się z czasem, bo nieoczekiwanie w 1974 powiedział, że nie wystąpił na mundialu w Niemczech, gdyż Ernesto Geisel, inny dyktator, stosował tortury wobec studentów i nieprzychylnych mu artystów, których nie brakowało.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...