Jak pandemia wpłynęła na kluby Fortuny 1 Ligi

-

- Reklama -

Fundacja Institute for Sport Governance przeprowadziła analizę odpowiedzialności społecznej klubów Fortuny 1 Ligi za sezon 2020/21. Badanie dotyczyło okresu pandemii a celem było w nim zrozumienie, jak zmieniła się odpowiedzialność klubów w tym specyficznym okresie.

Analiza dotyczyła trzech obszarów odpowiedzialności: społeczeństwa, środowiska i rządzenia. W obszarze społeczeństwa pozytywnie wyróżniały się Chrobry Głogów (z flagowym projektem Trener Osiedlowy), Arka Gdynia i oraz GKS Bełchatów. W obszarze środowiska najlepsze oceny otrzymały Chrobry Głogów, GKS Bełchatów i Resovia Rzeszów. W obszarze rządzenia wyróżniającą ocenę uzyskała Miedź Legnica, jak również GKS Bełchatów i Zagłębie Sosnowiec.

Warto zaznaczyć, że pandemia znacznie ograniczyła inicjatywy klubów w obszarze społecznym. Szczególnie dotyczyło to współpracy ze szkołami, przedszkolami czy działań dobroczynnych w swojej społeczności, przez których pryzmat część klubów patrzy na swoją odpowiedzialność.

- Reklama -

Na kluby spadły też istotne obowiązki w obszarze, w którym wcześniej nie działały. Niektóre z nich to zadbanie o przestrzeganie regulacji dotyczących udziału w wydarzeniu sportowym, informowanie o aktualnych warunkach udziału w wydarzeniach, zapewnienie dostępu do środków dezynfekcji. Jak wskazywali przedstawiciele klubów, pandemia zmieniła spojrzenie w klubie na bezpieczeństwo zdrowotne. Ta prozdrowotna rola klubu przenosiła się czasami na interakcje z kibicami np. zawodnicy Bruk-Bet Termalica Nieciecza informowali w swoich filmach o tym, jak dbać o zdrowie.

Niektóre z klubów Fortuny 1 Ligi (szczególnie w pierwszej fazie) wyrosły w na lokalne centra wsparcia tych na pierwszej linii walki z pandemią, co wynikało z:

a) wcześniejszej współpracy ze znaczą grupą lokalnych interesariuszy (firm, organizacji pozarządowych czy jednostek samorządu terytorialnego), dla których klub jest naturalnym partnerem do działań z zakresu CSR, komunikacji czy marketingu;

b) energii kibiców, spontanicznie podejmujących działania, również we współpracy z klubem.

- Reklama -

Pandemia wymogła też na klubach intensywniejsze zaangażowanie w relacje z kibicami, poza bezpośrednim kontaktem. Większa część interakcji z klubami odbywa się w sieci.

Kluby wzmocniły swoją obecność w Internecie, co wiąże się z potencjalnym naciskiem na ich transparentność czy ogólniejszą – jakość komunikacji. Większa obecność w sieci to również większy zasięg klubów w mediach i ewentualny wpływ społeczny ich działań.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto jest najlpszym snajperem świata? Nowy GIGA SPORT już jest!

Najnowszy GIGA Sport pełen ekstrasów: Ranking snajperów Starcie gigantów w finale Ligi Mistrzów. Kto wygra?Wywiad z Rodrygo. Real, czy Barca?Królowa kortów, czyli Iga GIGA plakaty Roberta...