Blisko150 koni podczas pokazu w Janowie. Czy padnie rekord?

-

- Reklama -

Rozpoczął się XLIII Narodowy Pokaz koni Arabskich Czystej Krwi, który potrwa do niedzieli. W najbliższych dniach w Stadninie w Janowie Podlaskim odbędą się także aukcje: Pride of Poland oraz Summer Sale. Podczas janowskiego czempionatu zobaczymy w sumie prawie 150 koni. Czy padnie rekord?

Pokaz Narodowy to święto hodowców i właścicieli tej rasy. W jednym miejscu i czasie zgromadzone są najlepsze konie, co stanowi swoisty przegląd stanu polskiej hodowli. Ocenie podlegają typ, głowa i szyja, kłoda, nogi i ruch.

I choć wszyscy walczą o najwyższe trofea, to poza rywalizacją pokaz ten ma również charakter przeglądu selekcyjnego  –  konie oceniane są przez międzynarodowe grono sędziowskie. Dzięki temu hodowcy i właściciele mogą uzyskać rzetelną informację na temat swoich koni oraz pracy hodowlanej, jak również porównać swoje konie z najlepszymi w kraju.

- Reklama -

Pierwszego dnia międzynarodowa komisja sędziowska w składzie: Cedes Bakker (Holandia), Christine Jamar-Demeersseman (Belgia), Eric Gear (Francja), Kathleen Ohlsson (Szewcja), Eiad Safady (Holandia), Francesco Santoro (Włochy) oceniła konie w 6 klasach. Oto wyniki:

Klasa IV Ogierów Rocznych (4A)
1. EMPIRIAL BABEL – 91.90
2. GLORIUS M – 90.80
3. ERI FARID – 90.60

Klasa IV Ogierów Rocznych (4B)
1. NAHIL AL KHALEDIAH – 92.00
2. PORTO RICO – 91.90
3. EL MAESTRO – 91.80

Klasa V Ogiery 2-letnie (5)
1. FERRUM – 92.50
2. CZARO – 91.70
3. PRIMO KL – 91.10

- Reklama -

Klasa VI Ogiery 3-letnie (6)
1. POINTER – 91.90
2. ALMAGRAM – 91.10
3. WEGAN – 89.70

Klasa X Ogiery 4-6 letnie (10)
1. ERANTIS – 91.30
2. BELMARI – 91.10
3. EL WIKTORIO – 90.50

Klasa XI Ogiery 7 letnie i starsze (11)
1. PARIS. – 93.10
2. PSYCHE ULL – 91.00 – Won by movement
3. ZLOTY MEDAL – 91.00

Tegoroczną imprezę zakończy tradycyjna aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi „Pride of Poland”.

W 2015 roku podczas aukcji Pride of Poland w Janowie padł rekord. Za 1,4 mln euro sprzedano Pepitę – 10-letnią klacz z Janowa Podlaskiego. To najdroższy koń w historii polskich hodowli. Anonimowy nabywca ze Szwajcarii zapłacił podczas licytacji rekordową dotąd kwotę – 1,4 mln euro.

– To ideał konia arabskiego – ocenił to wydarzenie Jarosław Lacina z Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego. – Pepita wygrała w tamtym roku właściwie wszystko, prócz czampionatu świata w Paryżu.

  • Szejkowie lubią walczyć pomiędzy rodzinami – na wyścigach samolotów, samochodów, a nawet wielbłądów. I jeżeli kupujący pobije swojego kuzyna, szwagra, to znaczy dla niego bardzo dużo – tłumaczy ekspert z branży.

Poprzedni rekord aukcji padł w 2008 roku, kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował za 1,125 mln euro za klacz Kwestura, wyhodowaną w Michałowie. Cała aukcja przyniosła wówczas ponad 3 mln euro.

W ty roku w pokazie w Janowie Podlaskim uczestniczy ponad 100 koni z polskich stadnin państwowych i hodowców prywatnych. Tutaj spotykają się konie, które jeżdżą po całym świecie, po najbardziej prestiżowych wystawach.  Zdobycie tytułu w Janowie Podlaskim jest przepustką do osiągania światowych laurów. Konie arabskie hodowane w Polsce to światowa czołówka.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...