Właściciel Manchesteru City sojusznikiem Putina?

-

- Reklama -

Pep Guardiola dziś przedłużył kontrakt z Manchesterem City. Prolongata umowy będzie obowiązywać aż do 2025 rok. Katalończyk wciąż czeka na triumf w Lidze Mistrzów z ekipą City. Ale w lidze osiągnął już wiele, także dzięki pieniądzom szejka Mansoura, któremu zarzuca się bliskie związki z Władimirem Putinem. Ba, o krezusie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich mówi się w kontekście ewentualnego przyznania… azylu rosyjskiemu dyktatorowi.

Szejk Mansour to człowiek instytucja w MC

Szejk Mansour to faktyczny właściciel Abu Dhabi United Group, który stoi za przemianą Manchesteru City (zarządza City Football Group). Inwestycje wpływowych osób z ZEA, rozpoczęte w 2008 roku, uczyniły z City jedną z czołowych drużyn w Europie.

- Reklama -

A Mansour to alfa i omega. To także minister ds. prezydenckich w rządzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szef banku centralnego, członek zarządu w kilku przedsiębiorstwach naftowych.

Pomaga oligarchom

Po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy na Rosjan nałożono rozliczne sankcje, pomagają im wpływowi ludzie z ZEA. Abu Zabi czy Dubaj to wciąż dobre, a przede wszystkim dostępne dla rosyjskich oligarchów destynacje, tam mogą lokować swoje pieniądze.

Nabywają więc nieruchomości i nikt nie odbiera im luksusów, które tam są na porządku dziennym. Jedną z osób, które pozwala na tak wiele Rosjanom, jest szejk Mansour.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!
- Reklama -

Futbol pomocny w kształtowaniu wizerunku

Futbol ma służyć korzyściom wizerunkowym ZEA, poprawie reputacji kraju w Europie, na Zachodzie. To element strategii znanej z dyplomacji sportowej, tzw. sportswashing – zjawisko jest badane naukowo w odniesieniu do państw Zatoki Perskiej i Półwyspu Arabskiego (Katar, ZEA, Arabia Saudyjska).

Mansour nadzorcą kontaktów z Rosjanami

Rosja i ZEA współpracuję w ramach OPEC+ od sześciu lat, ale teraz te kontakty się zintensyfikowały, a nadzoruje to właśnie szejk Mansour.

Kilka dni temu w „Politico” ukazał się też tekst, w którym zasugerowano, że gdyby Władimir Putin musiał uciec z krajów, to jednym z wyborów mogą być ZEA (wymienia się też Iran, Syrię czy KRLD).

Putin pójdzie w ślady Afgańczyka?

„Politico” podaje, że Putin mógłby pójść tropem prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego, który w obawie przed represjami wracających do władzy talibów przeniósł się właśnie do ZEA. Miało to miejsce rok temu, a Ghani przez kilka miesięcy nie mógł narzekać na dobre traktowanie, umieszczono go w jednym z pięciogwiazdkowych hoteli.

Pomogli już hiszpańskiemu królowi

Gdy hiszpański król Juan Carlos został oskarżony o korupcję, to dwa lata spędził w ZEA. Co więcej, Putinowi może sprzyjać to, że gdy Rosjanie działali militarnie w Syrii, to władze ZEA przyjęły decyzję Moskwy z aprobatą.

W każdym razie to niepokojące, że właściciel Manchesteru City wchodzi w układy z rosyjskimi oligarchami i przywódcą zasiadającym na Kremlu.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Operacja Katar. Wszystko o mistrzostwach świata w najnowszym GIGA Sporcie!

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!! Ranking gwiazd mundialu...