The Ocean Race Europe: emocjonujący finisz i Polacy na podium!

-

- Reklama -

Po prawie trzech dniach żeglarskiego wyścigu „The Ocean Race”, o miejscu na najniższym stopniu podium zadecydował pojedynek tuż przy falochronie portu w Alicante. Wygrał go jacht Sailing Poland, który o godzinie 09:43 przekroczył linię mety.

Zwycięzcami wyścigu Cascais – Alicante została portugalska załoga Mirpuri Foundation Sailing Team, drugie miejsce przypadło holenderskiej załodze Akzonobel Ocean Racing. Walka o brąz toczyła się pomiędzy Viva Mexico, Team Childhood1 i polskim jachtem.

„Właśnie przekroczyliśmy linię mety na trzecim miejscu. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni, bo to nie był dla nas łatwy wyścig. Po ciężkich, sztormowych warunkach, których doświadczyliśmy w Cieśninie Gibraltarskiej będąc na czele, Morze Śródziemne przywitało nas kompletnym brakiem wiatru. Nasza przewaga zmalała, a wyścig zaczął się praktycznie od nowa” – komentuje Mateusz Gwóźdź, najmłodszy załogant Sailing Poland.

- Reklama -

Jeszcze 5nm przed metą tego ponad 600 milowego etapu regat The Ocean Race Europe, polska załoga znajdowała się na piątym miejscu. Dopiero tuż przy porcie w Alicante wyprzedziła jachty Viva Mexico oraz Team Childhood1.

„Nie było to łatwe. Było wiele zmian pod samą metą, zarówno jeżeli chodzi o wiatr, jak i pozycje, które zajmowaliśmy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na ostatniej prostej udało nam się wyjść z tej sytuacji obronną reką” – dodaje Alan Alkhatab, również załogant Sailing Poland.

Czwarta na mecie zameldowała się załoga Viva Mexico. Zaraz po niej Team Childhood1. Pozostałe dwie załogi: Ambersail2 oraz dotychczasowi liderzy klasyfikacji generalnej Austrian Ocean Race Project nadal nie ukończyli wyścigu. O godzinie 10:45 do mety brakowało im odpowiednio 16 i 14 mil morskich.

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Dwanaście jachtów – 7 klasy VO65 i 5 klasy IMOCA rozpoczęło rywalizację 29 maja w Lorient (Francja). 13 czerwca rozpocznie się kolejny etap z Alicante do Genui. Tam regaty zakończą się 20 czerwca.

- Reklama -

Nieoficjalne wyniki wyścigu Cascais-Alicante VO65:

1. Mirpuri Foundation Racing Team (POR) – 7 ptk

2. AkzoNobel Ocean Racing (NED) – 6 ptk

3. Sailing Poland (POL) – 5 ptk

4. Viva México (MEX) – 4 ptk

5. Team Childhood I – 3 ptk

The Austrian Ocean Race Project (AUT) – 14nm do mety

Ambersail-2 (LTU) – 16nm do mety

Skład załogi Sailing Poland w wyścigu TORE Cascais – Alicante:

Bouwe Bekking

Jens Dolmer

Aksel Magdahl

Simbad Quiroga

Joca Signorini

Alan Alkhatab

Gustaw Miciński

Kacper Gwóźdź

Maja Micińska

Mateusz Gwóźdź

Ewa Fijołek

Adam Burdyło (reporter)

Harmonogram The Ocean Race Europe:

29 maja 2021 – start etapu: Lorient => Cascais

6 czerwca 2021 – start etapu: Cascais => Alicante

13 czerwca 2021 – start etapu: Alicante => Genua

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto jest najlpszym snajperem świata? Nowy GIGA SPORT już jest!

Najnowszy GIGA Sport pełen ekstrasów: Ranking snajperów Starcie gigantów w finale Ligi Mistrzów. Kto wygra?Wywiad z Rodrygo. Real, czy Barca?Królowa kortów, czyli Iga GIGA plakaty Roberta...