Tradycyjnie 11 listopada biegacze przystąpili do sportowej rywalizacji w patriotycznym duchu, a wspierający ich kibice wyjszli na ulice Warszawy, aby wspólnie świętować 106. rocznicę niepodległości Polski.
Ten bieg jest zakończeniem tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej, w skład której wchodzą: Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i właśnie Bieg Niepodległości. Stołeczne biegi cieszyły się w tym roku ogromnym zainteresowaniem.
Frekwencyjny hat-trick Warszawskiej Triady
Mieszkańcy stolicy biegają na potęgę. Szybko czy wolno – to kwestia drugorzędna. Prawie niemożliwe staje się wyjście na spacer bez zobaczenia choć jednej truchtającej osoby. Warszawianki i warszawiacy chętnie łączą się w grupy i sekcje – od tych sąsiedzkich oddolnych, po organizowane przez jednostki, takie jak Aktywna Warszawa. Ten pozytywny trend widać we wszystkich grupach wiekowych i na różnych poziomach zaawansowania. Zauważany jest także przez prywatne firmy, instytucje i organizacje, które nawiązują nowe współprace i łączą siły przy organizacji akcji wspierających aktywność sportową mieszkańców stolicy.
– Coraz więcej warszawiaków i warszawianek pasjonuje się bieganiem. Widzimy to nie tylko w parkach, na ulicach czy nad Wisłą, ale także na wydarzeniach sportowych, jak np. Bieg Niepodległości. Gdy organizowano go po raz pierwszy w 1989 r. zgłosiło się zaledwie 316 osób, a w tym roku 11 listopada ulicami Warszawy pobiegnie ponad 15 tys. biegaczek i biegaczy! Bardzo się cieszę, że wielu warszawiaków i warszawianek właśnie w ten sposób manifestuje swój patriotyzm i współuczestniczy w obchodach Święta Niepodległości – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Nie tylko ilość, ale i jakość – mocne nazwiska na starcie
Z listy startowej można wyłonić już kilka osób, które zawalczą o tegoroczny triumf. W rywalizacji pań główną kandydatką do zwycięstwa będzie Sabina Jarząbek, która w przeciągu ostatniego miesiąca obroniła tytuły mistrzyni Polski na 5 i 10 km! Wśród panów kwestia zwycięstwa może rozstrzygnąć się pomiędzy zawodnikami, którzy bezpośrednio rywalizowali ze sobą we wrześniowym 46. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim. Zarówno zwycięzca, Levente Szemerei z Węgier, jak i drugi na mecie maratonu Mateusz Kaczor, zmierzą się po raz kolejny, tym razem na dystansie zdecydowanie krótszym. Swoje uczestnictwo potwierdził także Mariusz Giżyński – wielokrotny zwycięzca stołecznego biegu, który w 33. edycji Biegu Niepodległości finiszował jako trzeci.
Aktywności nie tylko dla biegaczy
Święto Niepodległości nie może się odbyć bez Józefa Piłsudskiego, dlatego wszyscy chętni będą mogli zapozować do zdjęć z odtwórcą postaci marszałka. Na spotkanie z historią przyjdźcie na skrzyżowanie Stawki z Jana Pawła. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” w stylizowanych strojach doprowadzi zawodników na start poszczególnych fal, a Chór Politechniki wystąpi na scenie – usłyszymy w ich wykonaniu pieśni patriotyczne.
W Miasteczku Biegowym staną punkty zaprzyjaźnionych fundacji i partnerów. W tej strefie pełno będzie atrakcji dla dzieci oraz okazji, aby otrzymać gadżety w barwach narodowych. Przy trasie znajdą się natomiast punkty kibicowania.
Przed startami tradycyjnie odbywać będą się rozgrzewki dla uczestników. Pierwszą tego dnia rozgrzewkę – dla uczestników Mili Niepodległości poprowadzi wyjątkowa biegaczka – Joanna Jóźwik, Mistrzyni Polski, 5. zawodniczka IO w Rio de Janeiro, medalistka Mistrzostw Europy i ambasadorka PKO Biegajmy razem – programu PKO Banku Polskiego, będącego sponsorem głównym biegu.
Start i meta 34. Biegu Niepodległości tradycyjnie będzie znajdować się na Alei Jana Pawła II. Bieg na 10 km rozpocznie się dokładnie o godz. 11:11, a poprzedzi go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Zachęcamy do założenia białych lub czerwonych koszulek, ponieważ na starcie biegacze utworzą wielotysięczną narodową flagę, aby podkreślić patriotyczny i symboliczny charakter całego wydarzenia. Start będzie odbywał się falowo, a szczegóły dla poszczególnych tur zaprezentowano w Informatorze.
Wcześniej – o godzinie 10:00 wystartuje Mila Niepodległości dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat na dystansie 1918 metrów. W Biegu Niepodległości mogą wziąć udział także ci, którzy 11 listopada nie mogą być w Warszawie. Dla nich uruchomiono równolegle zapisy na wirtualną edycję wydarzenia.
Karty gwiazd Ligi Mistrzów w najnowszym GIGA Sporcie!!!