Polka zapowiada atak szczytowy na K2

-

- Reklama -

Magdalena Gorzkowska może zostać pierwszą kobietą, która stanie zimą na szczycie K2. Polka poinformowała, że 4 lutego planuje atak szczytowy na najtrudniejszy szczyt świata.

Magdalena Gorzkowska, była zawodowa lekkoatletka, obozuje pod K2 od początku stycznia. Przez ostatni miesiąc odbyła dwie wspinaczki aklimatyzacyjne, czekając na okno pogodowe, aby spróbować zdobyć szczyt. Po wielu dniach oczekiwania prognozy zaczęły sprzyjać polskiej himalaistce.

https://www.facebook.com/magdalena.gorzkowska.stm/posts/2247282548737703

- Reklama -

„No i wyklarowało nam się okno pogodowe. Czekałam do ostatniej chwili z planem ataku szczytowego, gdyż prognozy są bardzo niestabilne, lecz teraz spokojnie można powiedzieć, że 4 i 5.02 to bardzo dobre dni na szczyt, w związku z tym nasz plan jest następujący:

2.02- dojście do C1 (6070m)
3.02- dojście do C2 (6550m)
4.02- dojście do C3 (7300m), odpoczynek i wyjście na szczyt. Obóz 4 pomijamy”

16 stycznia grupa 10 Szerpów po raz pierwszy w historii weszła zimą na szczyt K2. Kierownik wyprawy Seven Summit Treks najpierw wrzucił zdjęcie jednego z himalaistów, Sony Sherpy, na Facebooka, Twittera oraz Instagrama. Opisał je następująco: „Cześć wszystkim ze szczytu K2, po raz pierwszy zimą! To pierwsze zdjęcie z zimowego wejścia na K2.”

Magdalena Gorzkowska, która 15 stycznia była na wysokości 6400 metrów, ale później zrezygnowała z dalszego wspinania się i zeszła do bazy. Polka brała udział w akcji ratunkowej hiszpańskiego alpinisty Sergiego Mignote, który przebywał wówczas na 7600 metrów, spadł z dużej wysokości i zginął.

- Reklama -

Za trzy dni Gorzkowska podejmie kolejną próbę wejścia na szczyt K2. Polka chce wykorzystać dobre okno pogodowe i zdobyć szczyt K2 jako pierwsza osoba z Polski.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

GIGA Sport wydanie specjalne na EURO. Naklejki gwiazd gratis w każdym egzemplarzu!!!

Robert Lewandowski, Jude Bellingham, czy Kylian Mbappe? A może znów Cristiano Ronaldo? Kto będzie gwiazdą EURO 2024? Szczena na budzie, czyli opowieść o Wojtku Szczęsnym GIGA...