[PILNE] Wielka marka wraca do wyścigów Formuły 1

-

- Reklama -

Po ponad 20 latach nieobecności, w chwili kiedy F1 wchodzi w nową, erę większego otwarcia na napędy elektryczne, Ford dokonał długo oczekiwanego powrotu do Mistrzostw Świata FIA Formuły 1. 

– To początek nowego, emocjonującego rozdziału w historii startów Forda w sportach motorowych, sięgającej czasów wyścigu wygranego przez mojego pradziadka, co kiedyś przyczyniło się do powstania naszej firmy” – powiedział Bill Ford, prezes zarządu. – Ford wraca na szczyty wyścigowej rywalizacji, wnosząc długą tradycję innowacji, zrównoważony rozwój i napędy elektryczne na jedną z najbardziej eksponowanych scen sportowych świata”.

FIA i F1 angażują się w zrównoważony rozwój, promując napędy elektryczne oraz zrównoważone paliwa – co okazało się jednym z głównych powodów powrotu Forda do Formuły 1.

- Reklama -

Pomimo opuszczenia tej dyscypliny sportu w 2004 roku, Ford pozostaje trzecim najbardziej utytułowanym producentem silników w historii F1, szczycącym się 10 mistrzostwami w klasyfikacji konstruktorów i 13 mistrzostwami w klasyfikacji kierowców.

– Dzisiejsza wiadomość, że Ford wraca do Formuły 1 od 2026 roku, to wspaniały sygnał dla tego sportu i jesteśmy szczęśliwi, że dołącza do obecnych już w Formule 1 wyjątkowych partnerów – powiedział Stefano Domenicali, prezes i dyrektor generalny Formuły 1. – Ford jest globalną marką z ogromnym dorobkiem w wyścigach oraz w przemyśle motoryzacyjnym, doceniającym ogromną wartość, jaką oferuje nasza platforma, angażująca uwagę ponad pół miliarda fanów na całym świecie. Ważnym powodem decyzji Forda o wejściu do F1 jest również nasze zobowiązanie wprowadzenia do 2030 roku zerowej emisji dwutlenku węgla i zrównoważonych paliw w bolidach F1 od 2026 roku. Wierzymy, że ten sport daje nieporównywalne możliwości oraz zasięg i nie możemy się doczekać, kiedy od 2026 roku na legendarnych torach F1 pojawią się zawodnicy z logo Forda.

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, powiedział:

„Niewielu jest producentów, którzy mogą pochwalić się tak bogatą historią udziału w sportach motorowych jak Ford, więc ich powrót do Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 to doskonała wiadomość. Podkreśla to dodatkowo sukces regulacji dotyczących układów napędowych na sezon 2026, którego istotą jest zaangażowanie zarówno w zrównoważony rozwój, jak i w dostarczanie widowiska. Większe zainteresowanie ze strony Stanów Zjednoczonych jest oczywiście ważne dla dalszego rozwoju najważniejszej z klas sportów motorowych na świecie.

- Reklama -

Zgarnij karty gwiazd Champions League! Do zdobycia w KAŻDYM GIGA Sporcie!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...