Olimpijski gwiazdor, który stał się małpoludem

-

- Reklama -

Johnny Weissmuller był pływackim rekordzistą i wielokrotnym medalistą olimpijskim, a przede wszystkim Tarzanem. Amerykanin rumuńskiego pochodzenia, mimo wielu sukcesów sportowych, sławę zdobył dopiero jako odtwórca tytułowej roli w kultowym filmie o człowieku, który stał się małpoludem.

Johnny Weissmuller urodził się 2 czerwca 1904 roku w Freidorf w dzisiejszej Rumunii. Jednak już rok później wyruszył z rodzicami na dwunastodniową podróż statkiem do USA, gdzie dołączyli do reszty rodziny. Kilka lat później rodzina Weissmullerów przeprowadziła się do Chicago, gdzie młody Johnny na Fullerton Beach nad jeziorem Michigan pokochał pływanie.

W wieku dwunastu lat już wygrywał z dużo starszymi od siebie rywalami a 9 lipca 1922 roku przeszedł do historii sportu ponieważ został pierwszym pływakiem, który przepłynął 100 metrów stylem dowolnym poniżej minuty. Popłynął w czasie 58,6s.

- Reklama -

Podczas Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku Weissmuller zdobył trzy złote medale. W swojej koronnej konkurencji, czyli 100 metrów stylem dowolnym. Później dołożył jeszcze tytuły na 400 metrów stylem dowolnym oraz w sztafecie 4×200 metrów.

Na pływaniu nie poprzestawał, bo Johny grał też w piłkę wodną. Wraz z reprezentacją USA zdobył w 1924 roku olimpijski brąz. Cztery lata później jego drużyna skończyła zaś rywalizację na piątym miejscu.

Przed igrzyskami w Amsterdamie w 1928 roku Amerykanin został wegetarianinem. Nie przeszkodziło mu to w biciu kolejnych rekordów świata oraz zdobyciu dwóch złotych medali olimpijskich. 67 razy bił rekord świata i 52 razy zostawał mistrzem USA i wtedy poczuł się spełniony sportowo.

Tarzan Małpolud

- Reklama -

Najpierw amerykanski multumedalista wystąpił w reklamie bielizny. W 1932 roku Johnny Weissmuller otrzymał propozycję zagrania Tarzana w filmie „Tarzan Małpolud”. Rola ta zapewniła mu na zawsze status mega gwiazdy kina. Łącznie pływak zagrał aż w dwunastu częściach Tarzana, a także w filmie „Jungle Jim”. I to właśnie z tych filmów Weissmuller jest kojarzony bardziej niż ze sportu.

Pięciokrotny mistrz olimpijski w pływaniu bawił się zyciem i miał aż pięć żon. Dopiero w latach 70-tych podupadł na zdrowiu. Miał problemy z sercem i z biodrami. Zmarł 20 stycznia 1984 roku w meksykańskim kurorcie Acapulco, gdzie osiadł na koniec swojego życia. 

Pozostali mistrzowie

Po zakończeniu kariery filmowej przez Weissmullera Tarzana grali też inni amerykańscy mistrzowie: Don Bragg – złoty medalista z Rzymu (1960) w skoku o tyczce, Herman Brix – srebrny medalista z Amsterdamu (1928) w pchnięciu kulą, Buster Crabbe – złoty medalista z Los Angeles (1932) w pływaniu i Glenn Morris – złoty medalista z Berlina (1936) w dziesięcioboju. Nigdy jednak nie osiągnęli popularności Johnnego.

Wszystko o gwiazdach Igrzysk w Tokio znajdziecie w najnowszym GIGA SPORCIE. Już jest!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...