Najdroższy koń na świecie nie żyje. Był wart miliony

-

- Reklama -

Totilas, holenderski ogier uznany za jednego z najwybitniejszych koni ujeżdżeniowych w historii, nie żyje. Trzykrotny mistrz świata pod jeźdźcem Edwardem Galem miał 20 lat.

„Pierwszy koń, który został gwiazdą popkultury. Najsłynniejszy i najdroższy koń ujeżdżeniowy na świecie. Urodzony, by wygrywać. Milionowy koń. Trzykrotny mistrz świata. Jego niemieccy właściciele zapłacili za niego 10 mln euro” – pisze w artykule o Totilasie „Bild”, który nazywa go wprost – „cudownym koniem”.

Największe sukcesy ogiera przypadły na rok 2010, kiedy jego jeźdźcem był Gal. Duet sięgnął w amerykańskim Lexington po trzy mistrzostwa świata – w klasyfikacji drużynowej i konkursach Grand Prix Special oraz Grand Prix Freestyle. Jeszcze tego samego roku został kupiony za 10 mln euro przez Niemców Paula Schockemoehle i Kathrin Lisenhoff.

- Reklama -

Kontuzje wykluczyły konia z udziału w igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Karierę sportową zakończył w 2015 roku. W ciągu swojego życia Totilas spłodził około tysiąca źrebaków.

Jego życie zakończył ciężki atak kolki. – To stało się w nocy, ale musieliśmy dać sobie chwilę aby to przeżyć. Totilas był operowany, wstał nawet po zabiegu, ale niestety ostatecznie nie udało się go uratować. Był w bardzo dobrej kondycji, Ann Kathrin (współwłaścicielka) nawet jeździła na nim od czasu do czasu – przekazał Matthias Rath. – Koń od początku, po przejściu na emeryturę, czuł się bardzo dobrze, chodził codziennie na padoki, dużo stępował. 20 lat to zdecydowanie za wcześnie – dodał zawodnik.

Totilas (Gribaldi x Glandale) urodził się 23 maja 2000 roku w Holandii. Wpisany był do księgi stadnej KWPN, a jego hodowcami byli Jan Schuil i Anna Visser. Do dziś nie znamy ceny jaką Paul Schockemöhle i Ann-Kathrin Linsenhoff zapłacili za ogiera, ale plotki mówią nawet o kwocie ponad 11 mln €.

18 sierpnia 2015 roku właściciele konia podjęli decyzję o przejściu Totilasa na sportową emeryturę. Koń jednak wciąż wykorzystywany był w hodowli. Pozostawił po sobie takie konie jak ogier Glock’s Toto Jr (Totilas x Desperados), ogier Governor-Str (Totilas x Jazz) czy ogier Top Gear (Totilas x Don Frederico).

- Reklama -

Najnowszy GIGA SPORT już w sprzedaży!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewandowski i gwiazdy nowej Barcelony! Szczegóły w najnowszym GIGA Sporcie!!!

FC Barcelona planuje już letnie transfery. Prezes Joan Laporta zdradził, że klub chce pozyskać prawego obrońcę, stopera i napastnika. Z kim będzie grał w...