Mistrzostwa Świata Formula Kite za nami – Polacy poza podium [VIDEO]

-

- Reklama -

Między 11 a 16 października odbyły się Mistrzostwa Świata Formula Kite W Cagilarii na Sardynii. Łącznie 150 zawodników reprezentowało swoje kraje w rywalizacji na włoskiej wyspie. Polacy pomimo zaciętej walki zakończyli zawody poza podium medalowym.  

Fot: Formula Kite, na zdjęciu Julia Damasiewicz

Po zaciętym tygodniu rywalizacji we włoskim Cagilarii zakończyły się 10-te MŚ Formula Kite. Tegoroczne zawody odbyły się zaledwie 2 tygodnie po wcześniej rozgrywanych Mistrzostwach Europy w Grecji. Niektóre narodowości, takie jak Wielka Brytania, przybyły pełnym składem dopiero na Sardynie, żeby oszczędzać siły na najważniejszą imprezę kitesurfingową w roku. Pojawiło się wiele wielkich nazwisk z profesjonalnego świata wyścigów żaglowych jako trenerzy lub eksperci techniczni. Medaliści olimpijscy, tacy jak John Bertrand i Charlie McKee z USA, Iker Martinez z Hiszpanii oraz Joe Glanfield z Wielkiej Brytanii. Każdy kieruje teraz wzrok na Igrzyska Olimpiskie w Paryżu 2024, gdzie Formula Kite będzie dyscypliną medalową.

Polacy w pełnym składzie narodowym nie zajęli żadnego miejsca medalowego. Wśród Mężczyzn najlepszy Maksymilian Żakowski uplasował się na 10 miejscu. Natomiast 12 miejsce w gronie kobiet zajęła 17-letnia Julia Damasiewicz. To kluczowa dwójka biało-czerwonych, typowana do włączenia się w walkę o medale olimpijskie za 2 lata.    

- Reklama -

„Cieszymy się z każdego rezultatu na dużych imprezach. Wyścigi ze światową czołówką kitesurfingu, to nasza szansa do zebrania doświadczenia, kluczowego na Igrzyskach Olimpijskich za 2 lata w Paryżu. Jesteśmy zmotywowani, aby ciągle osiągać lepsze wyniki i utrzymać optymalną formę, która pozwoli przynieść Polakom jeszcze dużo radości.” – powiedziała Julia Damasiewicz dla GIGASPORTU młodzieżowa mistrzyni świata w kitesurfingu.

podsumowanie ostatniego dnia zawodów

Wyniki ogólne:

Złota Flota Mężczyzn:

  1. Toni Vodisek (SLO)
  2. Maximilian Maeder (SGP)
  3. Axel Mazella (FRA)

Złota Flota Kobiet:

- Reklama -
  1. Daniela Moroz (USA)
  2. Lauriane Nolot (FRA)
  3. Ellie Aldridge (GBR)

Formula Kite – na czym polega?

Kitesurfingowa konkurencja Formula Kite w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Zdecydowana większość reprezentantów Polski to młodzi, nastoletni żeglarze, którzy już dzisiaj osiągają bardzo dobre wyniki. Zawodnicy w rywalizacji płyną na cienkich deskach z prędkością przekraczającą 30 węzłów w krótkich wyścigach trwających 12 minut i jeszcze krótszych finałach zaledwie 6- minutowych. Rękoma sportowcy sterują latawcem, który nadaje prędkości przy odpowiednim ustawieniu w stronę wiatru. Jest to najszybszy rodzaj żeglarstwa, jaki kiedykolwiek widziano w zawodach olimpijskich.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...