Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu

-

- Reklama -

Zakończyły się drugie zawody Pucharu i Mistrzostw Polski w kitesurfingu i wingfoilu w ramach Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. W ostatnich dniach lipca na wodach Bałtyku, w Krynicy Morskiej, rywalizowała światowa czołówka zawodników. Julia Damasiewicz i Jan Koszowski ponownie zameldowali się na podium!


Krynica Morska przywitała zawodników XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER bardzo dobrymi warunkami wiatrowymi, wysokimi falami i słońcem. W rywalizacji wzięło udział kilkudziesięciu kiteboarderów, a wśród nich aktualna mistrzyni świata Formula Kite Junior (kategoria wiekowa do 19 lat) Julia Damasiewicz czy Janek Koszowski, mistrz świata w konkurencji Arrows Open do lat 17. Tuż przed przystankiem w Krynicy polscy zawodnicy zdominowali akwen włoskiej Gizzerii w Calabrii i sięgnęli po mistrzowskie tytuły. Wśród kobiet, poza Julią na podium w Gizzerii stanęły także Magda Woyciechowska i Nina Arcisz.
Dobra forma nie opuściła ich również w Krynicy Morskiej. Damasiewicz wygrała w konkurencji Formula Kite Open Women. Za nią na podium ustawiły się kolejno Izabela Satrjan i Magda Woyciechowska.


„Zakończyliśmy dobre zawody w Krynicy Morskiej. Startowałam w konkurencji Formuła Kite i udało mi się zając 1 miejsce w kategorii Open Women i drugie miejsce w kategorii Open, gdzie startują zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Rywalizacja była bardzo zacięta, mieliśmy 3 dni fajnego pływania, warunki były na tyle dobre żeby rozegrać wystarczającą liczbę wyścigów z czego jestem bardzo zadowolona”- powiedziała Julia Damasiewicz Mistrzyni Świata w kitesurfingu U-19.

- Reklama -


Także Jan Koszowski nie dał żadnych szans swoim rywalom i na najwyższym stopniu podium stanął dwukrotnie – w konkurencji Arrows Open U17 Men, wygrywając z Jakubem Balewiczem oraz w dyscyplinie Wingfoil Wave – pozostawiając za sobą Marka Shinna, Pawła Bielińskiego i Tomasza Janiaka.
Poza wyścigami w Formule Kite i Wingfoil Race warunki pozwoliły też na rozegranie najbardziej spektakularnej konkurencji kitesurfingowej – Freestyle. Tu najwięcej emocji dostarczyły dziewczyny, które stoczyły zaciekły bój na falach, prezentując widowiskowe ewolucje wykonywane w powietrzu z dużą mocą. Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Lange, również utytułowana zawodniczka, od wielu lat w światowej czołówce freestylerek. Pierwsze miejsce na podium wywalczyła wykonując między innymi raily to blind czy raily to wrapped. Drugie miejsce zajęła Martyna Konkel, przed Aliną Ungeheuer. W kategorii Open Men najlepszy okazał się Mikołaj Gregier, za nim uplasowali się Jakub Kapturski i Krzesimir Przybyłowski. Mikołaj zwyciężył też dodatkową konkurencję „best trick” wykonując trick double hinterberger mobe. U kobiet „best trickiem” było raily to blind w wykonaniu Natalii Grabowskiej. Wśród młodzików miejsca od 1 do 3 zajęli odpowiednio Jakub Kapturski, Franciszek Więcławski i Krzesimir Przybyłowski.


W Krynicy, dzięki falom, które utworzyły się na morzu, po raz pierwszy w Polsce udało się przeprowadzić konkurencję WingFoil Wave, polegającej na jeździe na falach na desce z foilem napędzanej skrzydłem, tzw. wingiem. Trudną, bałtycką falę najlepiej okiełznał Janek Koszowski, zwyciężając nad Mistrzem Świata we Freestylu z 2002 roku, Markiem Shinnem oraz Pawłem Bielińskim.


– Podsumowując, rozegraliśmy wszystkie zaplanowane konkurencje, łącznie 12 kategorii. Cieszy fakt, że kitesurfing z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Na Igrzyskach w Paryżu 2024 Formula Kite będzie już konkurencją olimpijską. Mamy w Polsce bardzo utalentowaną i już utytułowaną młodzież, co pozwala z optymizmem myśleć o kolejnych Igrzyskach. Mam nadzieję, że także dzięki udziałowi w XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER reprezentanci Polski będą mogli doskonalić swoje umiejętności i w przyszłości zdobywać medale na najważniejszych sportowych imprezach na świecie – powiedział Michał Zieliński, organizator Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover.
Podczas zawodów nie zabrakło gwiazd, które próbowały swoich sił w kitesurfingu. Na plaży można było spotkać: Annę Powierzę, Sylwię Nowak, Bartosza Obuchowicza z rodziną czy Przemysława Kossakowskiego.

Ostatnie zawody cyklu zostaną rozegrane w dniach 13 – 15 sierpnia w PUCKU.

- Reklama -

Co to jest kitesurfing i jak się na nim pływa? Dwiecie sie w najnowszym numerze GIGA SPORTU. Tam też profi nagrody w konkursie od Xiaomi.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...