Lech, Legia i Raków. Gdzie w europejskim rankingu znajdują się polskie kluby

-

- Reklama -

W klubowym rankingu UEFA klsayfikownych jest 423 zespołów. Lech Poznań i Raków Częstochowa dzięki niezłym występom w tegorocznych eliminacjach pucharów w tym sezonie dodały po 5 pkt do swojego dorobku punktowego w rankingu UEFA i awansowały, ale najwyżej klsayfikowanym polskim klubem jest wciąż Legia Warszawa. 

Pozycja i liczba punktów w rankingu klubowym UEFA, który obejmuje okres pięciu lat, jest bardzo ważna dla rozstawienia w europejskich pucharach. Każda wygrana ułatwia bowiem drogę do kolejnego sukcesu. Sposób punktowania rankingu klubowego jest inny od krajowego: w kontekście ligi liczy się każde spotkanie, natomiast do powiększania rankingu klubowego w eliminacjach liczy się tylko to, czy awansowałeś, czy nie. I w ten sposób Lech i Raków zdobyły już w tym sezonie po 2,5 pkt, natomiast Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk na odpadnięciu w 2. rundzie zyskały po 1,5 pkt.

Ze względu na niski raning mistrz Polski Lech Poznań, gdy podchodził do I rundy el. LM z zaledwie 6 pkt, musiał grać z Karabachem Agdam, z którym odpadł (1:0 i 1:5) i  wylądował od razu w el. Ligi Konferencji Europy.

- Reklama -

Lech, który wywalczył awans do fazy grupowej tych rozgrywek, teraz będzie miał okazję do polepszenia swojej sytuacji. Od fazy grupowej za zwycięstwo dostaje się bowiem 2 pkt, a remis wyceniany jest na 1 pkt. 

Na razie jednak najwyżej w europejskim rankingu klubowym znajduje się Legia Warszawa, która zajmuje 115. miejsce (straciła jedną pozycję) z 11 punktami. Klub ze stolicy nie gra w tym sezonie w europejskich pucharach, więc tego wyniku nie polepszy.

Lech Poznań z 7,5 pkt zajmuje 168. pozycję w Europie. Tyle samo punktów mają: KF Laci z Albanii, Buducnost Podgorica i FK Sutjeska z Czarnogóry, Fola Esch z Luksemburga i Dinamo Tbilisi z Gruzji.

Jeszcze dalej jest wicemistrz Polski Raków Częstochowa. Drużyna Marka Papszuna gra w pucharach dopiero drugi sezon (w każdym z nich zdobywała 2,5 pkt) i nie dała rady awansować do fazy grupowej Ligi Konferencji i z 5 pkt jest 240. obok La Fiority z San Marino, Europy FC z Gibraltaru i Santa Colomy z Andory. 

- Reklama -

Kolejne polskie drużyny znajdują się… w czwartej setce. Piast Gliwice jest 322. (3,5 pkt), a miejsca od 325 do 330 zajmują: Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Cracovia, Jagiellonia Białystok oraz Górnik Zabrze (po 3,3 pkt).

W rankingu brane pod uwagę są jedynie drużyny, które w ciągu ostatnich pięciu lat grały w europejskich pucharach. 

Dziś gra Lewy, a jego koszulka prosto z Barcelony do zdobycia w najnowszym GIGA Sporcie!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewy kontra Haaland. Kto jest lepszy? Pojedynek snajperów w najnowszym GIGA Sporcie!

Październikowy GIGA Sport już w sprzedaży. Wielkie postery polskiej reprezentacji i Barcelony, piłka Lewego prosto z Hiszpanii oraz oryginalna koszulka najlepszego snajpera Europy!!! Ranking Ligi Mistrzów,...