Koniec protestu Irańczyków i konsternacja kibiców, w tle Afganistan

-

- Reklama -

Piłkarze reprezentacji Iranu zakończyli milczący protest przeciwko opresji wobec kobiet w ich kraju. Przed meczem z Walią (wygrany 2:0) odśpiewali hymn, co wywołało konfuzję.

Iran zyskał sympatię wielu

Przed poniedziałkowym meczem z Anglią piłkarze Iranu zaskarbili sobie sympatię wielu postronnych fanów, którzy docenili ich piękny gest, jakim było milczenie podczas ogrywania hymnu Iranu.

- Reklama -

Jednak dziś, przed piątkowym meczem z Walią, nie powtórzyli tego zachowania. To może być pokłosie reakcji irańskich władz, które mocno skrytykowały zawodników po zdarzeniu poprzedzającym ostatnią potyczkę z ekipą Albionu.

Bez pasji w śpiewaniu, z pasją na boisku

Brytyjski „Guardian” zwraca uwagę na to, że usta Irańczyków ledwie się ruszały, niemniej faktem pozostaje, że odśpiewali hymn. Chociaż angielskie media podkreślają, że – co znamienne – to wykonanie kontrastowało z tym pełnym pasji, jakie zaprezentowali Walijczycy.

Akurat na boisku pasją zaimponowali Irańczycy, którzy dominowali, ostrzeliwali bramkę rywali. Dopiero w końcówce przyniosło to dwa gole, co sprawia, że Iran wciąż jest w grze o awans do fazy pucharowej tych finałów mistrzostw świata w Katarze.

- Reklama -

W barwach kraju, ale bez flagi Islamskiej Republiki

Na stadionie było wielu irańskich kibiców w barwach swego kraju, ale bez flagi Islamskiej Republiki, co miało swoją wymowę, znaczący wydźwięk. Fani Persów buczeli podczas odgrywania hymnu, a podobnie czynili także niektórzy Walijczycy.

Konfrontacja na stadionie

Część sympatyków Iranu miała inne flagi, zawierające taką treść: „Kobiety, życie, wolność„. To slogan, który jest głosem irańskich demokratów w reakcji na śmierć 22-letniej Mahsy Amini, która w wyniku brutalności policji ds. moralności straciła życie.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

Niestety ci odważni fani konfrontowali się ze służbami porządkowymi na stadionie, o czym donosi „Guardian”. Niektórzy mieli koszulki z nazwiskiem zmarłej, młodej kobiety na plecach.

Queiroz o niesprawiedliwości i Afganistanie

Przed meczem Carlos Queiroz wezwał kibiców, którzy nie chcą skupić się tylko na wspieraniu drużyny, by nie przychodzili na stadion, natomiast towarzyszący Portugalczykowi na konferencji prasowej Mehdi Taremi (największa gwiazda Iranu, napastnik) podkreślił, że Iran przegrał z Anglią z powodów pozasportowych. Sugerował tym samym, że zawodnicy byli zaaferowani trudną sytuacją w swoim kraju.

Queiroz natomiast zaznaczył, że jest wielką niesprawiedliwością obarczanie odpowiedzialnością jego piłkarzy za przeciwdziałanie problemom, z jakimi teraz musi się zmagać świat.

Portugalski trener pytał retorycznie, czy ktokolwiek zagadnął Garetha Southgate’a o sytuację w Afganistanie, o to, że Wielka Brytania i Stany Zjednoczone to kraje, które opuściły Afganistan, zostawiając kobiety w cierpieniu, skazując je na opresję z uwagi na radykalizm talibów.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

LIGA MISTRZÓW – Kto zagra w finale

Mistrzowski GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielkie postery gwiazd mundialu - Leo Messiego i Kyliana Mbappe, a także Alvareza, Gaviego, Richarlisona, Bellinghama, Kubackiego i Szczesnego,...