Katastrofa podczas wyścigu superszybkich samochodów [FOTO]

-

- Reklama -

Podczas wyścigów równoległych (tzw. drag racing, czyli bardzo popularna w USA rywalizacja dwóch samochodów lub motocykli na prostym odcinku o długości 400 lub 200 metrów) w Teksasie kierowca stracił panowanie nad samochodem i wjechał w tłum. Dwie osoby nie żyją, co najmniej osiem zostało rannych. Według informacji amerykańskich mediów, ofiary to dzieci.

Jak poinformowała telewizja ABC, do katastrofy doszło na lotnisku Kerrville-Kerr w Teksasie. Trasa wytyczona była na pasie startowym lotniska, na którym kierowcy mogli rozwinąć wielkie prędkości, nawet ponad 300 km/h.

„Kierowca stracił kontrolę nad samochodem rozbijając się o zaparkowane pojazdy i uderzając w widzów, którzy obserwowali wyścigi” – powiadomiła policja w Kerville.

- Reklama -

Według amareykańskiej policji cztery osoby zostały przetransportowane helikopterami do szpitali w odległum o ponad 100 kilometrów mieście San Antonio.

Drag racing wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i wciąż jest tam bardzo popularny. Wyścig najczęściej odbywa się na odcinku ¼ mili (402,336 m), chociaż jest również rozgrywany na odcinku 1/8 mili (201 m).

Do błyskawicznego pokonywania krótkich dystansów najlepiej przystosowane są samochody takie jak:

- Reklama -

Ford GT

Samochód został wyposażony w silnik V8 o pojemności 5,4 litra osiągający około 550 koni mechanicznych. Ford GT osiągający 330 km/h jest w stanie przejechać dystans 400 metrów w czasie 11,2 sekundy, rozpędzając się w tym czasie do około 211 km/h.

Lamborghini Gallardo LP560–4

Włoski samochód wyposażony w silnik V10 o pojemności 5,2 litra przejeżdża dystans ¼ mili w czasie porównywalnym z Fordem GT. Auto rozpędza się w tym czasie do prędkości około 208 km/h. 

Chevrolet Corvette C6 ZR1

Popularna Corvetta w ciągu 11,2 sek samochód jest w stanie rozpędzić się do 217 km/h.

Lamborghini Murcielago LP 670–4 SuperVeloce

Silnik V12 o mocy 670 koni rozpędza tego potwora do prędkości około 342 km/h, a przebycie dystansu ¼ mili zajmuje mu 10,9 sekundy.

Dodge Dart Hemi SuperStock

Doge Dart produkowany w latach 1960–1976 pokonuje ¼ mili w 10,5 sek, osiągając przy tym prędkość 207,6 km/h.

Plymouth Barracuda Hemi SuperStock

Plymouth Barracuda Hemi Super Stock wyposażony w siedmiolitrowy silnik oraz wiele sportowych elementów już w 1968 roku był w stanie przejechać dystans ¼ mili w ciągu 10,5 sekundy, osiągając przy tym prędkość 209,2 km/h. 

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

GIGA Sport wydanie specjalne na EURO. Naklejki gwiazd gratis w każdym egzemplarzu!!!

Robert Lewandowski, Jude Bellingham, czy Kylian Mbappe? A może znów Cristiano Ronaldo? Kto będzie gwiazdą EURO 2024? Szczena na budzie, czyli opowieść o Wojtku Szczęsnym GIGA...