Gigantyczna odprawa dla Mourinho. Ile zarobi najdroższy trener świata?

-

- Reklama -

Jose Mourinho stracił posadę w Tottenhamie, w którym zarabiał 15 mln funtów za sezon. Ponieważ jego kontrakt miał obowiązywać do końca sezonu 2022/23, to prezes klubu Daniel Levy musiał wypłacić mu z tego tytułu 15 mln funtów. W kolejce po portugalskiego trenera ustawiły się już wielkie stacje telewizyjne gotowe zapłacić krocie za jego usługi.

Jose Mourinho jest synem byłego portugalskiego bramkarza Félixa Mourinho i tak jak ojciec postanowił spróbować sił jako piłkarz, jednakże nie odznaczał się zbyt wielkimi umiejętnościami i szybko zakończył karierę. Początkowo pracował jako asystent w Estreli Amadora, a później FC Porto. Na początku lat 90. Portugalczyk został tłumaczem trenera FC Barcelona sir Bobby’ego Robsona i tak zaczęła się międzynarodowa kariera, która trwa do dziś.

W 2000 roku „Mou” podjął pierwszą samodzielną pracę jako trener i zaliczył udane okresy pracy w Portugalii trenując Benfikę Lizbona i Uniao Leiria. W 2002 roku powrócił do Porto, tym razem jako trener i już w pierwszym sezonie zdobył z tym klubem mistrzostwo Portugalii, Puchar Portugalii oraz Puchar UEFA. Rok 2004 zakończył z jeszcze lepszymi wynikami. Porto obroniło tytuł mistrzowski i wygrało najważniejsze futbolowe rozgrywki w Europie – Ligę Mistrzów.

- Reklama -

Po tym sukcesie Mourinho przeniósł się do angielskiej Chelsea FC, z którą dwukrotnie, w 2005 i 2006 roku, zdobył mistrzostwo Anglii oraz kilka innych krajowych trofeów. Często udzielał kontrowersyjnych wypowiedzi oraz wywiadów, lecz swoimi wynikami udowadniał, że należy do światowej czołówki szkoleniowców. W sezonach 2004/05 i 2005/06 Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) uznała go za najlepszego trenera na świecie. Potem „The Special One”, jak sam siebie nazwał, trenował Intre Mediolan, Real Madryt, ponownie Chelsea, Manchester United i ostatnio Tottenham Hotspur.

I choć Jose Mourinho przez ostatnie lata stracił większość swojego blasku, to nadal wyróżnia się na tle kolegów po fachu gigantycznymi zarobkami. Angielscy dziennikarze policzyli, że tylko z samych odpraw on otrzymał już 77 mln funtów.

Teraz Mourinho stracił posadę w Tottenhamie, w którym zarabiał 15 mln funtów za sezon. Ponieważ jego kontrakt miał obowiązywać do końca sezonu 2022/23, to prezes klubu Daniel Levy musiał wypłacić mu z tego tytułu 15 mln funtów.

„To kolejna ogromna wypłata w karierze Mourinho, który stale otrzymuje astronomiczne kwoty, by odejść z pracy” – podaje angielski dziennik „The Telegraph”.

- Reklama -

Z Chelsea Portugalczyka zwalniano dwukrotnie a rosyjski właściciel klubu Roman Abramowicz na odprawy dla Mourinho wydał łącznie około 30 mln funtów. O połowę mniejszą kwotę „Mou” zainkasował od Manchesteru United za opuszczenie klubu z Old Trafford pod koniec 2018 roku. Łącznie z odszkodowaniem przysługującym mu po zerwaniu kontraktu w Tottenhamie Mourinho zarobił więc na odprawach tylko w Premier League ponad 60 mln funtów

Do tego 17 mln funtów wypłacono mu na pożegnanie z Realem Madryt w roku 2013. A co robi Portugalczyk, gdy chwilowo pozostaje bez pracy trenereskiej?Zarabia jako konsultant telewizyjny. Z Russia Today portugalski szkoleniowiec współpracował podczas mundialu w Rosji. Za cztery dni występów zarobił wtedy dwa miliony euro. Pierwszy kontrakt telewizyjny Mourinho zawarł jeszcze podczas mistrzostw świata w Brazylii. Yahoo za jego komentarz do bieżących wydarzeń na mundialu w 2014 roku zapłaciło milion euro.

Teraz, po zwolnieniu z Tottnehamu, o rolę konsultanta dla Mourinha zabiegają największe brytyjskie stacje telewizyjne, a także katarska stacja beIN Sports MENA. Arabska stacja chce zatrudnić Mourinho na wyłączność na mistrzostwa świata w 2022 roku, które odbędą się w Katarze. Gaża nie jest znana, ale z pewnością przekroczy kilka milionów euro.

Jaki jest fenomen Mourinho i dlaczego cieszy się on aż taką popularnością telewidzów? „The Special One” w telewizyjnym studiu wypada bowiem tak jak na ławce trenerskiej lub na konferencjach prasowych. Jest bardzo pewny siebie, dowcipny, a często wręcz cyniczny.

57-letni menedżer nie musi się więc martwić o pracę nawet w dobie pandemii.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

GIGA Sport wydanie specjalne na EURO. Naklejki gwiazd gratis w każdym egzemplarzu!!!

Robert Lewandowski, Jude Bellingham, czy Kylian Mbappe? A może znów Cristiano Ronaldo? Kto będzie gwiazdą EURO 2024? Szczena na budzie, czyli opowieść o Wojtku Szczęsnym GIGA...