Fikcyjny ślub, dyskwalifikacja i olimpiada. Co robią dziś siostry Tlałkówny?

-

- Reklama -

Siostry Tlałkówny z Zakopanego przez długi czas były nierozłączne w życiu i na stoku. Dziś Dorota ze swoją rodziną mieszka we Francji, a Małgorzata z mężem i dziećmi w rodzinnym Zakopanem. 

Bliźniaczki ze sportowej zakopiańskiej rodziny (ojciec łyżwiarz szybki i kolarz, matka narciarka) prawie równocześnie nauczyły się chodzić i jeździć na nartach. Są córkami Jana Tlałki (inżyniera architekta, mistrza i rekordzisty kraju na 5 i 10 km w łyżwiarstwie szybkim) i Władysławy Stopkówny (narciarka, biegaczka, członek kadry narodowej).

Szybciej trafiły do klubu (WKS Legia Zakopane), niż do szkoły. W latach 70-ych zaczęły odnosić pierwsze sukcesy w zawodach międzynarodowych. W 1983 r. Dorota jako pierwsza Polka (i jak dotąd jedyna) wygrała prestiżowe zawody narciarskie we włoskim kurorcie – Madonna di Campiglio. 

Zakopiańskie bliźniaczki specjalizowały się w konkurencji alpejskich, reprezentowały klub Legia Zakopane (1978–1985). Jako pierwsze polskie alpejki znalazły się w ścisłej czołówce narciarstwa, zajmując punktowane miejsca w zawodach o Pucharze Świata, mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich.

- Reklama -

W 1985 r. obie wyjechały do Francji. Za karę zostały zdyskwalifikowane przez PZN. – Zdrajczynie to było najłagodniejsze określenie – wspomina Małgorzata. Jeszcze w tym samym roku wzięły ślub z braćmi Mogore.

W październiku 1985, by móc kontynuować karierę sportową, pozostać z siostrą Dorotą (która wyszła za mąż za Christiana Mogore) we Francji i otrzymać obywatelstwo tego kraju, Małgorzata zawarła fikcyjny związek małżeński z młodszym bratem Christiana. Po decyzji PZN, uniemożliwiającej starty jako reprezentantkom Polski w zawodach międzynarodowych najwyższej rangi, kontynuowały karierę narciarską, reprezentując Francję. Przez kolejnych sześć lat startowały, także na olimpiadzie w 1988 r. (cztery lata wcześniej reprezentowały Polskę).

Gdy skończyły karierę sportową, obie zostały trenerkami narciarskimi: Dorota we Francji, a Małgorzata początkowo w Islandii, skąd w 1993 r. wróciła do Polski. Dziś panie mają po 58 lat.

Małgorzata wraz z mężem Piotrem Długoszem ma troje dzieci: Piotra, Dorotę i Jana. Mieszka w Zakopanem. Jest fundatorką, prezesem i trenerką w Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane.

- Reklama -

Dorota związała swoje życie z Francją. Zamieszkuje w alpejskim kurorcie Méribel. Ma dwie córki – Barbarę i Lidię i nadal uwielbia jeździć na nartach.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

GIGA Sport wydanie specjalne na EURO. Naklejki gwiazd gratis w każdym egzemplarzu!!!

Robert Lewandowski, Jude Bellingham, czy Kylian Mbappe? A może znów Cristiano Ronaldo? Kto będzie gwiazdą EURO 2024? Szczena na budzie, czyli opowieść o Wojtku Szczęsnym GIGA...