Co nowego na skoczniach? Zmiany w przepisach Pucharu Świata

-

- Reklama -

Sezon skoków narciarski rozpoczął się w piątek kwalifikacjami do sobotniego konkursu w Niżnym Tagile. Jakie zmiany w przepisach przygotowali działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) tym razem?

W sezonie olimpijskim zmiany w przepisach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) są niewielkie. W związku z tym, że w lutym 2022 roku odbędą się igrzyska w Pekinie, FIS zrezygnowała z dużych zmian, ale kilka kwestii zostało doprecyzowanych.

– Chodzi m.in. o drobną, ale istotną kwestię istniejącego od kilku lat w kombinezonach paska wszytego nad kością biodrową. Jako jedyna część nie ma on żadnej tolerancji dotyczącej obwodu ciała, co ma na celu zablokowanie możliwości zsunięcia w dół ubrania, a tym samym stworzenia dodatkowej powierzchni lotnej – tłumaczy w rozmowie z eurosportem Agnieszka Baczkowska, która zajmuje się m.in. sprawdzaniem sprzętu podczas zawodów Pucharu Świata – Rozszerzono strefę bezwzględnego przylegania o 10 centymetrów, czyli po pięć w górę i w dół. Inne części kombinezonu pozostają bez zmian, czyli u mężczyzn ta tolerancja w dalszym ciągu wynosi trzy, a u kobiet cztery centymetry – wyjaśnia ekspertka.

- Reklama -

Z kolei w konkursach drużynowym, aby zachęcić ekipy do udziału, zezwolono na wystawienie jednego zawodnika, który nie posiada punktów FIS.

Natomiast w rywalizacji kobiet zawody po raz pierwszy w historii zostaną rozegrane w systemie KO, znanym chociażby z Turnieju Czterech Skoczni. 

Sezon Pucharu Świata startuje już w ten weekend w rosyjskim mieście Niżny Tagil. W sezonie zorganizowanych zostanie w sumie 35 konkursów, w tym 28 indywidualnych i siedmiu drużynowych. Dwa razy rywalizować będą zespoły mieszane.

Program zawodów w Niżnym Tagile (polski czas):

- Reklama -

sobota, 20 listopada

14.45 – seria próbna

16.00 – pierwsza seria konkursu indywidualnego (TVN, Eurosport 1)

niedziela, 21 listopada

14.30 – kwalifikacje 

16.00 – pierwsza seria konkursu indywidualnego

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

GIGA Sport wydanie specjalne na EURO. Naklejki gwiazd gratis w każdym egzemplarzu!!!

Robert Lewandowski, Jude Bellingham, czy Kylian Mbappe? A może znów Cristiano Ronaldo? Kto będzie gwiazdą EURO 2024? Szczena na budzie, czyli opowieść o Wojtku Szczęsnym GIGA...