Mundial w Katarze – zwieńczenie 30 lat katarskiej aktywności w sporcie

-

- Reklama -

Idea sportswashingu, którą wielu kibiców już dobrze zna, polega na wykorzystaniu imprez sportowych, szczególnie tych dużej rangi, do celów propagandowych, korzyści wizerunkowych. Ale mistrzostwa świata w Katarze, na które trzeba spojrzeć pod tym kątem, mają też związek z „umieszczaniem kraju na mapę”. Proces ten rozpoczął się trzy dekady temu.

„Umieszczanie Kataru na mapie”

Dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego, to ekspert ds. Zatoki Perskiej, współautor książki „Państwo Katar. Gospodarka-polityka-kultura”. W swoich rozważeniach zwraca uwagę na to, że ważny proces, mający poprawić reputację Kataru, miał miejsce już w latach 90. i – co istotne – trwa do dziś z coraz większym natężeniem.

- Reklama -

To tzw. „umieszczanie Kataru na mapie”. Z grubsza idea sprowadzała się już w pierwotnych założeniach do tego, by uczynić z Kataru miejsce atrakcyjne dla cudzoziemców, by Katar zyskał globalną rozpoznawalność. To wszak co prawda państwo z zaledwie kilkudziesięcioletnią historią, mające niespełna 3 mln obywateli, ale nieukrywające ogromnych aspiracji.

Soft power Kataru

Katarczycy zadbali o soft power, czyli miękką siłę, mającą dawać spore korzyści wizerunkowe właśnie już w latach 90. Jeśli chodzi o ważne inicjatywy i projekty, to można czy wręcz trzeba wymienić tu telewizję Al Dżazirę (ma dziś już światową renomę), która odniosła sukces. Stąd pomysł, by dalej rozwijać się w tym kierunku, utworzono więc jej odnogę, sportowy kanał beIN SPORTS (występowali tam do tej pory jako eksperci Robert Pires, Jean Pierre-Papin, Patrick Vieira czy Jorge Valdano).

Linie lotnicze i klub piłkarski

- Reklama -

Kolejnym etapem tego soft power było utworzenie linii lotniczych Qatar Airways, katarskie linie współpracowały już z Barceloną, a obecnie trwa ich kooperacja z Bayernem Monachium, co oburza wielu kibiców drużyny z Bawarii ze względów etycznych.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

Oczywiście ważną kwestią było otrzymanie prawa do organizacji mundialu, co wydarzyło się w 2010 roku oraz zakup PSG, by stworzyć w Paryżu prawdziwą plejadę gwiazd. Katarczycy celowo usilnie walczyli o to, by Kylian Mbappe został w Paryżu i nie przenosił się do Madrytu.

Klub jest wizytówką Paryża, a Mbappe ikoną francuskiej i światowej piłki, ale już teraz wszyscy wiedzą, kto rządzi w tym klubie i trop zawsze prowadzi do Kataru. Nasser Al Khelaifi także uzyskał mocną pozycję w strukturach UEFA, szczególnie wtedy, gdy sprzeciwił się idei Superligi. Obecnie jest jednym z najważniejszych decydentów, możnych w europejskiej centrali piłkarskiej.

Trzy tygodnie na organizację czempionatu

Katar, jako się rzekło, realizuje swoją strategię wizerunkową już od lat 90. Jej ukoronowaniem może być organizacja finałów piłkarskich mistrzostw świata, ale miejmy na uwadze, że zaczęło się to działanie Katarczyków w futbolu już 27 lat temu.

Mało kto wie, że w 1995 roku Katar zorganizował mistrzostwa świata do lat 20 w piłce nożnej. Co więcej, Katarczycy mieli… trzy tygodnie, by przygotować się do imprezy (pierwotnie turniej miał być rozgrywany w Nigerii), dali radę.

Tenisowe zmagania na wysokim poziomie od wielu lat

Jeśli chodzi o inne dyscypliny, to już od 1993 roku w Katarze rozgrywany jest Qatar Open. Turniej kończyli triumfem gracze tej klasy co Rafael Nadal czy Novak Djoković. Można też dodać, że Nasser Al-Khelaifi, człowiek instytucja w PSG, to były tenisista. Mimo że Katar uchodzi za kraj skrajnie konserwatywny, to już 21 lat temu zainaugurowano także rywalizację pań w tenisie. A w Qatar Ladies Open, bo tak nazywają się te zmagania, w tym roku triumfowała nawet Iga Świątek.

Lekkoatletyka, szczypiorniak i F1

W Katarze odbywały się dotąd również zawody w lekkoatletyce: Diamentowa Liga, a w 2015 roku, co wielu kibiców ma w pamięci, miały tam miejsce bardzo kontrowersyjne – delikatnie mówiąc – mistrzostwa świata w piłce ręcznej.

Katarczycy mogli liczyć na przychylność sędziów, którzy sprzyjali im w sposób ostentacyjny, ewidentny. Jeśli chodzi o nowości w katarskiej ofercie sportowej, to warto nadmienić, że przez najbliższe dziesięć lat F1 ma tam gościć.

Istotna pozycja w geopolityce

Jak widać, Katar od wielu lat dba o to, by za pomocą sportu zyskiwać wizerunkowo, by mieć coraz lepszą reputację na arenie międzynarodowej, w wymiarze globalnym. Z Katarem obecnie liczą się USA, Turcja, Francja czy Wielka Brytania, a więc w geopolityce bardzo poważne państwa. Katar jest swego rodzaju fenomenem, biorąc pod uwagę wielkość tego kraju – powierzchnię i populację.

Katarczyków należy krytykować za łamanie praw człowieka, dyskryminację różnych grup społecznych, natomiast trzeba im oddać, że ich polityka wizerunkowa przyniosła dotąd znakomite efekty.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Koszulka Lewandowskiego do wygrania w nowym GIGA Sporcie

FC Barcelona jest jedną z tych ekip, które grają w tym roku niezwykle skutecznie i jeśli tę formę utrzymają mają szansę przypieczętować to tytułem...