Zapraszamy na premierę filmu „PIERWSZY SEZON LIGOWY”

-

- Reklama -

Film „Ten pierwszy sezon ligowy” opowiada o początkach najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich w Polsce. Jego premiera odbędzie się we wtorek 27 grudnia o godzinie 15:00.

Film opowiada zawiłą historię powstania najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej, która miała miejsce na przełomie 1926 i 1927 roku. Dlaczego właściwie został zmieniony system rywalizacji o mistrzostwo Polski? Jak bardzo nowoczesny był to format w skali europejskiej? Kto stał za tą reformą, a kto jej się sprzeciwiał? Jak przebiegały premierowe rozgrywki? Kto był największą gwiazdą? Jakie rekordy zostały ustanowione w trakcie zmagań? Skąd wzięły się herby pierwszych uczestników? Rozwikłana zostanie też zagadka strzelca pierwszego ligowego gola oraz kontrowersji według jednego ze spotkań, decydujących o losach mistrzostw Polski.

Film wyreżyserował Krzysztof Baranowski na podstawie scenariusza stworzonego we współpracy ze znanymi historykami futbolu w Polsce – Jarosławem Owsiańskim oraz Pawłem Gaszyńskim. W produkcji wystąpili zaś oprócz nich także Wojciech Frączek, Robert Gawkowski, Mariusz Kowoll, Sławomir Majcher, Jakub Malicki, Jerzy Miatkowski, Zdzisław Skupień, Dariusz Zastawny oraz Wojciech Bajak. Opowiadają oni o początkach historii najwyższej polskiej ligi, ujawniając niejednokrotnie mało znane szczegóły. Obraz uzupełniają liczne grafiki, archiwalia oraz zdjęcia. W produkcji filmu wzięła udział także Ekstraklasa SA.

- Reklama -

W 2022 roku Ekstraklasa obchodziła 95. rocznicę powstania. Film stanowi jeden z elementów obchodów tego jubileuszu.

Jego premiera odbędzie się na oficjalnym kanale rozgrywek youtube.com/EkstraklasaORG we wtorek 27 grudnia o godzinie 15:00.

Dlaczego godzina 15:00? Właśnie o tej porze rozpoczęły się bowiem pierwsze mecze najwyższej polskiej ligi w historii.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

LIGA MISTRZÓW – Kto zagra w finale

Mistrzowski GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielkie postery gwiazd mundialu - Leo Messiego i Kyliana Mbappe, a także Alvareza, Gaviego, Richarlisona, Bellinghama, Kubackiego i Szczesnego,...