Wykształcenie polskich sportowców. Historia „Lewego” was zaskoczy

-

- Reklama -

Nie trzeba mieć dyplomu ani tytułu naukowego, aby być wybitnym sportowcem. Jednak wielu polskich zawodników skończyło studia i zostało magistrami i doktorami.

Otylia Jędrzejczak (pływanie)

Mistrzyni olimpijska w pływaniu, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie i trzykrotna rekordzistka świata. W latach 2004–2006 wybierana najlepszym polskim sportowcem w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Otylia Jędrzejczak między bardzo ciężkimi pływackimi treningami znalazła czas na ukończenie warszawskiej AWF na kierunku biznes i sport oraz marketing sportowy. Studiowała też PR na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Obecnie była zawodniczka jest prezesem Polskiego Związku Pływackiego.

- Reklama -

Maja Włoszczowska (kolarstwo MTB)

Najlepsza polska kolarka górska Maja Włoszczowska jest absolwentką matematyki finansowej i ubezpieczeniowej, którą studiowała na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Maja jest wicemistrzynią olimpijską w kolarstwie górskim z Rio de Janeio (2016) i z Pekinu (2008), olimpijką z Aten (2004) i Tokio (2020), mistrzynią świata MTB oraz wielokrotną medalistką MP, ME i MŚ w kolarstwie górskim.

Tomasz Majewski (pchnięcie kulą)

Nasz słynny kulomiot skoń­czył po­li­to­lo­gię i nauki społeczne na Uni­wer­sy­te­cie Kar­dy­na­ła Ste­fa­na Wy­szyń­skie­go. Obecny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przez lata specjalizował się w pchnięciu kulą. Czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w 2004 odpadł w eliminacjach, a w 2008 i 2012 zdobył złoty medal. Majewski stawał też na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw świata i halowych mistrzostw Europy.

- Reklama -

Mariusz Pudzianowski (MMA)

Zawodnik mieszanych sztuk walki (a wcześniej utytułowany strongman i rugbysta) w 2008 r. ukończył studia wyższe, uzyskując tytuł zawodowy licencjata w Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Praca dyplomowa Mariusza Pudzianowskiego zatytułowana była „Kultura organizacyjna w marketingu sportowym na świecie”. Dwa lata później „Pudzian” otrzymał tytuł magistra w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, uzyskując ocenę dobrą.

Robert Lewandowski (piłka nożna)

Najlepszy polski piłkarz najpierw w 2017 r. z wyróżnieniem obronił pracę licencjacką na kierunku Wychowanie Fizyczne o specjalizacji trenersko-menedżerskiej w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. Również w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie dwa lata póniej „Lewy” obronił pracę magisterską o sobie („RL 9. Droga do sławy”). – Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski opisał własną karierę – poinformował recenzent pracy profesor Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie Marek Rybiński.

– Robert opisał cały swój życiorys od podwórka do mistrzostwa. Były tam wątki bardzo mocno osobiste, o rodzicach, wsparciu od mamy, żony. Jest dużo o ambicji, rywalizacji. Merytorycznie dysertacja była bardzo dobra, fajnie napisana i na pewno będzie opublikowana – podkreślił recenzent.

Kamil Stoch (skoki narciarskie)

Trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski w skokach narciarskich ukończył AWF w Krakowie. Od 2012 można tytułować go „panem magistrem”. Kamil już w liceum należał do pilnych uczniów, którym zależało na zdaniu matury. Edukacja była dla niego tak samo ważna, jak sport. Po maturze skoczek z Zębu rozpoczął więc studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i w 2012 r. obronił tytuł magistra wychowania fizycznego.

Grzegorz Krychowiak (piłka nożna)

Grzegorz Krychowiak może pochwalić się dyplomem Uniwersytetu w Lyonie, skończył tam studia na kierunku organizacja klubów sportowych. Mieszający od wielu lat za granicą (Francja, Hiszpania a teraz Rosja) 89-krotny reprezentant Polski nigdy nie ukrywał, że sport to dla niego nie wszystko. „Krycha”, który ukończył studia na dobrym francuskim uniwersytecie, realizuje się też w biznesie.

Bartosz Kurek (siatkówka)

Siatkarski mistrz świata i Europy, podobnie jak inny znany bywalec parkietów Mariusz Wlazły, ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu.

Piotr Protasiewicz (żużel)

Żużel nie jest kuźnią magistrów. Ale są i tacy, którzy pogodzili uprawianie tej dyscypliny z ukończeniem studiów. Jednym z nich jest Piotr Protasiewicz, który tytułu magistra dorobił się, studiując najpierw na AWF-ie we Wrocławiu, a ostatecznie pracę mg obronił na AWF-ie w Poznaniu.

Anita Włodarczyk (rzut młotem)

Dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem, Anita Włodarczyk także nie zaniedbała nauki. Nasza mistrzyni skończyła Wyższą Szkołę Edukacji i Sportu w Warszawie.

Justyna Kowalczyk

Pani doktor. Wielokrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, zdobywczyni Pucharu Świata, Justyna Kowalczyk w 2014 r. z wyróżnieniem obroniła prace doktorską na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu krakowskiej AWF. Temat rozprawy doktorskiej brzmiał: „Struktura i wielkość obciążeń treningowych biegaczek narciarskich na tle ewolucji techniki biegu oraz zróżnicowanych poziomów sportowych”.

– Osiągnięcie dr Justyny Kowalczyk jest fantastycznym przykładem, że mamy do czynienia z wyjątkową osobą, która potrafi łączyć uprawianie sportu na najwyższym światowym poziomie z pracą naukowa – napiasała na swoim profilu dumna z mistrzyni krakowska szkoła wyższa.

Już od piątku najnowszy GIGA Sport! A w nim: plakaty Lewandowskiego, Realu Madryt, Liverpoolu, Bayernu, Lecha, Salaha, Rodrygo, Furego, Zmarzlika i Zalewskiego. Musisz Go mieć!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Operacja Katar. Wszystko o mistrzostwach świata w najnowszym GIGA Sporcie!

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!! Ranking gwiazd mundialu...