Właściciel Szachtara – od sojuszu z Putinem do wsparcia dla Ukrainy

-

- Reklama -

Rinat Achmetow przez lata był w Ukrainie postrzegany jako postać o mglistej reputacji. Przed Euromajdanem związał się bowiem z prorosyjskim, odsuniętym od władzy prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Teraz, gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainę, pomaga właśnie Ukraińcom.

Odwiedzał i pomagał separatystom w 2014

A jeszcze w 2014 roku dla wielu w Ukrainie był zdrajcą. Media podawały, że wśród separatystów z Donbasu i Ługańska, byli ci, którzy pracowali dla Achmetowa. Mało tego, Achmetow ich odwiedzał i okazywał wsparcie. Założył nawet własną milicję, by doprowadzić do odbudowy własnych zakładów i fabryk, także w Mariupolu, który podczas wojny w Ukrainie stał się symbolem oporu obrońców Azowstalu z pułku Azow.

- Reklama -

„Wszyscy mamy dług wobec obrońców ojczyzny. Chcę podziękować cywilizowanemu światu za wspieranie Ukrainy. Dzięki wojskom ukraińskim i pomocy innych krajów możemy teraz w ogóle rozmawiać o naszym futbolu. Razem może przezwyciężyć zło, które wkroczyło do naszych domów” – stwierdził Achmetow, który jest najbogatszym człowiekiem w Ukrainie.

25 mln dla Serca Azowstalu

Achmetow zapewnia, że 25 mln ze 100 otrzymanych za transfer Mychajły Mudryka do Chelsea, ma trafić do fundacji przezeń prowadzonej – Serce Azowstalu. Ów podmiot ma nieść pomoc obrońcom Mariupola, a także rodzinom ofiar ataku Rosjan na Donbas, w którym znajduje się miasto Donieck. To tam biznes Achmetowa prosperował przed wojną. Azowstal to ogromny kombinat metalurgiczny.

Achmetow docenia heroizm obrońców Azowstalu i zapewnia, że dzięki właśnie tej dzielnej postawie i ciągłemu oporowi dziś Ukraina wierzy w zwycięstwo nad brutalnym najeźdźcą. Owe 25 mln z transferu Mudryka ma w dużej mierze pokryć koszty leczenia obrońców Azowstalu, mają zostać również przeznaczone na protezy czy pomoc psychologiczną.

- Reklama -

Pozwał Rosję

Warto zaznaczyć, że Achmetow pozwał Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się odeń 17-20 mld. Tyle wynosił mniej więcej jego majątek przed wojną, był właścicielem hut, które ze szczętem zniszczono. Achmetow do tej pory przeznaczył 100 mln dolarów swoim fundacjom w celu pomocy cierpiącej Ukrainie, a teraz dojdzie do tego jeszcze wspomniane 25 mln z transferu Mudryka.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto wygra najlepszą Ligę świata? Nowy GIGA Sport już w sprzedaży. W każdym numerze mistrzowskie karty piłkarzy!!!

Wreszcie gra! Liga Mistrzów, czyli najlepsza liga świata wystartowała. Znów bez polskiej drużyny (Raków występuje w Lidze Europy, a Legia w Lidze Konferencji), ale...