W sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie rozegrana zostanie druga runda rywalizacji o mistrzostwo świata na żużlu. Transmisja SGP Polski tylko w ogólnopolskim, bezpłatnym kanale TTV oraz w Eurosporcie Extra w Playerze, który dzień wcześniej pokaże także kwalifikacje.
W obecności ponad 50 tysięcy widzów na Stadionie Narodowym w Warszawie najlepsi żużlowcy świata staną na starcie drugiego Grand Prix w sezonie.
Pierwsze zawody, które otworzyły sezon Speedway Grand Prix 2022 odbyły się na Stadionie Millenium w Gorican 30 kwietnia. W Chorwacji, jak i całym cyklu, zabrakło w tym roku Rosjan, co ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę. Pod nieobecność złotego i brązowego medalisty zeszłorocznych mistrzostw świata, czyli Artioma Łaguty, a także Emila Sajfutdinowa, głównym faworytem do zwycięstwa był Bartosz Zmarzlik.
Wychowanek Stali Gorzów Wielkopolski nie zawiódł. Do wielkiego finału w Gorican dotarło dwóch Polaków – Janowski oraz Zmarzlik oraz dwóch Duńczyków. W pierwszym podejściu na pierwszym łuku upadł Michelsen, a arbiter zdecydował się na powtórkę biegu w czteroosobowym składzie. W drugiej próbie najlepiej wystartował Zmarzlik, który prowadził od startu do mety i sięgnął po inauguracyjne zwycięstwo w tegorocznym cyklu SGP. O drugie miejsce rywalizowali Janowski z Michelsenem, a górą z tego pojedynku wyszedł wrocławianin. Czwartą lokatę zajął Thomsen.
Wyniki Grand Prix Chorwacji:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 20 pkt
2. Maciej Janowski (Polska) 18
3. Mikkel Michelsen (Dania) 16
4. Anders Thomsen (Dania) 14
5. Leon Madsen (Dania) 12
6. Matej Zagar (Słowenia) 11
7. Robert Lambert (W. Brytania) 10
8. Jason Doyle (Australia)
9 … 12. Patryk Dudek (Polska) 5
16. Paweł Przedpełski (Polska) 1
Żużlowe emocje w Warszawie rozpoczną się już w piątek. O 17:00 rozegrane zostaną kwalifikacje, które zadecydują o kolejności wyboru numerów startowych. Transmisja tylko w pakiecie Eurosport Extra w Playerze.
W sobotę miłośnicy żużla od rana będą mogli śledzić przygotowania do Speedway Grand Prix Polski w specjalnych raportach w TVN24, a wyścigi rozpoczną się o godzinie 19.
Tegoroczny cykl Speedway Grand Prix Sezon 2022 zaczyna się bez dwóch medalistów poprzedniej edycji cyklu Grand Prix. Tytułu Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu miał bronić Artiom Łaguta, który przerwał passę zwycięzcy dwóch poprzednich edycji Bartosza Zmarzlika. Rosjanie zostali jednak zawieszeni przez FIM po inwazji ich kraju na Ukrainę. Z tego powodu zabraknie w stawce również trzeciego w klasyfikacji generalnej w ubiegłym roku Emila Sajfutdinowa.
Stałymi uczestnikami cyklu są czterej polscy żużlowcy. Oprócz Zmarzlika to wicemistrz świata z 2017 roku Patryk Dudek, Paweł Przedpełski oraz Maciej Janowski. Ten ostatni stanie przed szansą w końcu zakończenia sezonu na podium. Do tej pory aż cztery razy zajmował czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji.
Lista stałych uczestników Grand Prix 2022
Bartosz Zmarzlik (Polska)
Maciej Janowski (Polska)
Fredrik Lindgren (Szwecja)
Tai Woffinden (W. Brytania)
Leon Madsen (Dania)
Max Fricke (Australia)
Jason Doyle (Australia)
Robert Lambert (W. Brytania)
Anders Thomsen (Dania)
Martin Vaculik (Słowacja)
Paweł Przedpełski (Polska)
Mikkel Michelsen (Dania)
Patryk Dudek (Polska)
Jack Holder (Australia)
Dan Bewley (W. Brytania)
Kalendarz Speedway Grand Prix 2022:
14 maja, Warszawa (Polska)
28 maja, Praga (Czechy)
4 czerwca, Teterow (Niemcy)
25 czerwca, Gorzów Wielkopolski (Polska)
13 sierpnia, Cardiff (Wielka Brytania)
27 sierpnia, Wrocław (Polska)
10 września, Vojens (Dania)
17 września, Malilla (Szwecja)
1 października, Toruń (Polska)
5 listopada, GP Oceanii
Majowy GIGA Sport w sprzedaży!
Wielki poster Roberta Lewandowskiego i reprezentacji Ukrainy, faworyci Ligi Mistrzów, wywiad z Mbappe, a do wygrania koszulka Lewego z Bayernu, najnowsze piłki Pumy i rękawice oraz absolutny hit: elektroniczne opaski fitness!!!
