We Francji strach przed finałem, apogeum przemocy

-

- Reklama -

Francuzi powinni mieć nadzieję, wierzyć w swój zespół, wyczekiwać tego meczu z Argentyną w decydującej rozgrywce katarskiego czempionatu. A jednak jest nieco inaczej, nie tak kolorowo… Chociaż odbywający wizytę w Katarze Emannuel Macron, prezydent Francji, mówi o bezpieczeństwie w emiracie, obawy związane właśnie z porządkiem publicznym są teraz w jego ojczyźnie, nad Sekwaną na porządku dziennym.

Zespół redakcyjny „Futbolowej Rebelii” często zajmuje się kwestiami kibicowskimi, tym razem posiłkujemy się ich rewelacjami a propos mundialu.

Warto przypomnieć, że w nocy z 14 na 15 grudnia było na ulicach francuskich miast – mówiąc delikatnie – niespokojnie. Doprawdy, proszę nam wierzyć, to określenie jest eufemizmem.

- Reklama -

Marokańska diaspora nie zachowała się w sposób właściwy, podobnie jak w Belgii czy Holandii, i tym razem we Francji doszło do starć fizycznych i akty przemocy nie są tym, co można bagatelizować.

A lekceważenie jest niewskazane, gdyż przed finałem napięcie rośnie. Pamiętajmy, że Maroko jeszcze nie zakończyło swojego udziału w tych finałach mistrzostw świata, zagra o 3 miejsce z Chorwacją.

Śmierć nastolatka

14 grudnia właśnie wielu kibiców z Francji nie mogło czuć się jak gospodarze we własnym kraju. W Montpellier kierowca musiał uciekać przed agresywną grupą kiboli, co doprowadziło do tragedii. Ów kierowca potrącił ze skutkiem śmiertelnym 14-latka, który był Bogu ducha winny, a przypłacił szaleństwo innych utratą życie.

- Reklama -

Akcja ultrasów

W Lyonie ultrasi miejscowego Olympique postawili sobie za punkt honoru bronienie miasta w obliczu rosnącej, szalonej agresji kiboli. To nie powinno mieć miejsca. Przemoc szalała, nakręcano spiralę. Futbol nie łączył, tylko dzielił.

Gwoli uczciwości, jak podaje Michał Banasiak, ekspert Instytutu Nowej Europy, zajmujący się politycznymi aspektami w sporcie, różni chuligani zwietrzyli szansę, by wywołać burdy we Francji. Byli też agresywni Francuzi, którzy krzyczeli, że we Francji nie ma miejsca dla imigrantów.

W każdym razie to niepokojące sceny, które obserwujemy podczas piłkarskiego święta.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

LIGA MISTRZÓW – Kto zagra w finale

Mistrzowski GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielkie postery gwiazd mundialu - Leo Messiego i Kyliana Mbappe, a także Alvareza, Gaviego, Richarlisona, Bellinghama, Kubackiego i Szczesnego,...