Świetny wychowawca i promotor młodzieży z nowym kontraktem

-

- Reklama -

To już zostało potwierdzone. Imanol Alguacil przedłużył kontrakt z Realem Sociedad do 2025 roku, a pracuje na tym stanowisku już od czterech lat. Realizuje projekt długofalowy. Nikogo nie może zatem dziwić prolongata umowy, zważywszy na to, że Alguacil rzetelnie i bez wielkiego rozgłosu wykonuje swoje zadania.

Trener utożsamia się z klubem i regionem

Imanol Alguacil to człowiek, którego kibice Realu Sociedad wręcz kochają. Ich znakomite relacje z trenerem wynikają ze stopnia identyfikacji szkoleniowca z regionem i oczywiście klubem. Po triumfie w Copa del Rey był w euforii i ujął sympatyków txuri-urdin tym, że cieszył się jak zwykły kibic, dla którego to były niezwykłe chwile.

- Reklama -

Piłkarze identyfikują się z Realem

Real Sociedad to zresztą klub, z którym piłkarze mocno się utożsamiają. Martin Zubimendi, defensywny pomocnik ze świetlaną przyszłością, był rozpatrywany przez Xaviego Hernandeza jako następca Sergio Busquetsa. Ale to nie zrobiło na nim wrażenia. Postanowił, że zostanie na dłużej w San Sebastian i niedawno przedłużył kontrakt z tym klubem. Od 2020 roku gra tam także wirtuoz hiszpańskiej piłki, mający status ikony Manchesteru City – David Silva.

Byli już liderem ligi hiszpańskiej

W sezonie 2020/21 przez siedem kolejek Real Sociedad był nawet na czele LaLiga. To zasługa trenera zorientowanego w realiach klubowej akademii. Imanol Alguacil lubi czerpać zasoby ludzkie z Zubiety, czyli szkółki piłkarskiej z San Sebastian, która w ostatnich latach zyskała niezwykłą renomę w Hiszpanii.

- Reklama -

Ponad dekada w San Sebastian

Trener Alguacil w San Sebastian jest od 2011 roku. Początkowo przez dwa lata pracował z młodzieżą tego klubu. Później był asystentem i pierwszym trenerem w rezerwach, a w 2018 roku zaczął pracę z pierwszą drużyną. Za fundament uznał budowanie zespołu w oparciu o wychowanków.

Stawiają na graczy z regionu

Swego czasu Roberto Olabe, dyrektor sportowy tego klubu, zwracał uwagę na to, że spośród niemal 200 graczy piłkarsko kształtowanych w Zubiecie, 80 procent to młodzi piłkarze z Gipuzkoa, czyli środowiska lokalnego. To wymowne, że przyjezdni stanowią tylko 20 procent. Ludzie odpowiedzialni za skauting skupiają się na regionie, na wyławianiu talentów z okolic i późniejszym właściwym ich wyszkoleniu.

Najzdolniejsi Baskowie

Tacy piłkarze, którzy dotąd dostali szansę od Imanola Alguacila, entuzjasty stawiania na lokalnych zawodników i młodzież, to: Mikel Oyarzabal, Igor Zubeldia, Ander Barrenetxea, Martin Zubimendi czy Mikel Merino. Ci dwaj ostatni młodzi zawodnicy są fundamentem, trzonem drużyny.

Idą z duchem czasu

Mimo że klub z Kraju Basków dba o lokalną tożsamość, to idzie z duchem czasu, o czym mogą świadczyć innowacje, które zaczęto wprowadzać, także za namową trenera Alguacila i po konsultacjach z nim już jakiś czas temu. Wymieńmy kilka: zatrudniono dziennikarzy-analityków ze świeżym spojrzeniem, rozwinięto dział cyfryzacji, kibice korzystając z kodu QR, mają wiele udogodnień.

Jednolitość założeń

Wszystkie drużyny grają w takim samym systemie, realizują te same założenia taktyczne w imię jednakowej filozofii. Władze klubu są zadowolone z pracy Imanola Alguacilę, a szkółkę Zubietę, z której on sam wyszedł jako trener, odwiedzają skauci z różnych zakątków świata.

Gdy w kwietniu 2021 roku gracze z San Sebastian zdobyli Puchar Króla, to był pierwszy dobitny dowód, że praca Alguacila daje dużo dobrego. I dlatego związek tego trenera z klubem z Kraju Basków jeszcze trochę potrwa…

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Łowcy goli, czyli TOP 5 napadziorów. Najnowszy GIGA Sport już w sprzedaży! W każdym numerze karty gwiazd EKSTRAKLASY gratis!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, Salah, Felix, czy ktoś inny? Przedstawiamy najlepszych napadziorów Europy!!! GIGA plakaty: Haalanda, Salaha, Śliwki, Zmarzlika i polskich skoczków (terminarz). A do tego...