„Ruski mir” i MKOI wspierający imperializm

-

- Reklama -

To niewiarygodne, że władze MKOL rozważają dopuszczenie do rywalizacji w igrzyskach olimpijskich sportowców z Rosji i Białorusi, mimo że pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa cały czas. Czyżby ta organizacja godziła się na „ruski mir”, na który nie zgadzają się Polacy czy Bałtowie?

Specyfika „ruskiego miru”

Na początku przypomnijmy, że ów osławiony „ruski mir” to w istocie koncepcja interdyscyplinarna, operująca różnymi znaczeniami i konotacjami. W literaturze naukowej ukształtowano trzy główne ujęcia teoretyczne – kulturowo-cywilizacyjne, geopolityczne i religijne. Sam termin „świat rosyjski” nie ma definicji prawnej, co pozwala różnym autorom rozumieć przez niego projekt integracyjny, strategię diaspory, centrum cywilizacyjne, „ideę rosyjską”, technologię polityczną, ideologię.

- Reklama -

Od początku lat 90. „ruski mir” był często interpretowany jako kulturowo-historyczna idea wspólnoty międzynarodowej, międzypaństwowej i międzykontynentalnej, mająca na celu zjednoczenie rozdzielonych rosyjskojęzycznych rodaków.

Zdaniem większości badaczy pojęcie „świata rosyjskiego” zostało wprowadzone do współczesnego dyskursu naukowo-politycznego w latach 1993–1997. Świat rosyjski powstał ” w XX wieku pod wpływem przemian historycznych, wojen światowych i rewolucji na planecie” i jest obecnie strukturą sieciową dużych i małych społeczności myślących i mówiących po rosyjsku.

Stanowczość MKOI

„Bojkot igrzysk jest naruszeniem Karty Olimpijskiej i tak zostanie potraktowany” – taki komunikat wydał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. To absurd, ale MKOI otacza parasolem ochronnym sportowców z kraju agresora i sojuszniczej wobec niego Białorusi, natomiast grozi de facto Bałtom.

- Reklama -

Kategoryczne Łotwa i Estonia

Na razie kategoryczne rozwiązanie proponują Łotwa i Estonia, czyli Bałtowie, którzy już wiele razy słyszeli o planach Rosji wynikających z odrodzonego neoimperializmu, ekspansjonizmu i szowinizmu.

Przedstawiciele wielu państw Europy Zachodniej zdają się wciąż nie rozumieć skali zagrożenia, jakie generuje wielkorosyjski szowinizm.

Sportswashing w natarciu

MKOI, godząc się na występy sportowców z Rosji i Białorusi nawet pod neutralną flagą, pozwala obu krajom działać w dziedzinie sportswashingu, czyli upiększaniu wizerunku, w czym brylują wręcz wschodnie satrapie takie jak Moskwa i Mińsk.

Czytaj w GIGA Sport!!!


- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Łowcy goli, czyli TOP 5 napadziorów. Najnowszy GIGA Sport już w sprzedaży! W każdym numerze karty gwiazd EKSTRAKLASY gratis!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, Salah, Felix, czy ktoś inny? Przedstawiamy najlepszych napadziorów Europy!!! GIGA plakaty: Haalanda, Salaha, Śliwki, Zmarzlika i polskich skoczków (terminarz). A do tego...