„Rosyjscy sportowcy nie powinni mieć możliwości rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024”

-

- Reklama -

„Rosyjscy sportowcy nie powinni mieć możliwości rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024” – powiedział Wołodymyr Zełenski do Emmanuela Macrona w czasie rozmowy telefonicznej przeprowadzonej 24 stycznia.

„Szczególnie nalegałem na to, aby rosyjscy sportowcy nie wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Paryżu” – napisał na Telegramie Zełenski po rozmowie telefonicznej z głową państwa francuskiego. Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, zaledwie trzy dni po ceremonii zamknięcia zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Wskazywano wówczas, że Rosja naruszyła „rozejmu olimpijski”, który zwyczajowo wyznacza się na okres tygodnia przed rozpoęcziem olimpiady, do zakończenia Igrzysk Paraolimpijskich, które odbywają się po właściwej olimpiadzie.

- Reklama -

Jednak występ Rosjan nie zależy od Macrona, ale od MKOl. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) dość szybko nałożył sankcje na Moskwę i Mińsk. Od tego czasu w Rosji i na Białorusi nie są organizowane żadne międzynarodowe imprezy sportowe, a podczas imprez w innych krajach nie są eksponowane żadne symbole narodowe tych krajów, nie gra się też np. hymnów.

W orędziu noworocznym szef MKOl Thomas Bach powiedział, że chce, aby sankcje sportowe zostały przedłużone do 2023 roku. Bach mówił jednak, że kwestia dopuszczenia poszczególnych sportowców z Rosji do startów wymaga dyskusji.

Pochodzący z Nimiec prezes wyjaśniał: „Nie wolno nam ustawać w wysiłkach, aby w sensowny sposób rozgraniczyć sankcje wobec krajów, rządów i federacji od zakazów dla sportowców. Stanowisko MKOl jest takie, że nie powinni oni ponosić odpowiedzialności za decyzje polityczne swoich rządów czy przywódców”.

Kwestia startu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 i na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Mediolan Cortina 2026 pozostaje więc otwarta.

- Reklama -

Kup GIGA Sport i zgarnij koszulkę Erlinga Haalanda!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Specjalny GIGA Sport na mecze Polski. Szalik lub minikoszulka dla każdego!!!

Reprezentacja Polski od A do Z, czyli każdy piłkarz w pigułce. Biało-czerwoni podczas EURO 2024 zagrają jeszcze z Austrią i Francją. Nie jesteśmy faworytami,...