Polski piłkarz „przegrał wszystkie pieniądze, jakie zarobił na piłce”

-

- Reklama -

 

Paweł Cibicki – szwedzki piłkarz polskiego pochodzenia oskarżony o match-fixing, czyli udział w ustawianiu meczów w Szwecji został niedawno ponownie przesłuchany i przyznał się, że „przegrał wszystkie pieniądze, jakie zarobił na piłce”. Były piłkarz Pogoni Szczecin i młodzieżowych reprezentacji Szwecji został zdyskwalifikowany przez FIFA na cztery lata na całym świecie za ustawianie meczów.

Cibicki to szwedzki piłkarz polskiego pochodzenia, występujący na pozycji pomocnika lub napastnika. W 2016 r. reprezentant Szwecji do lat 21. Wcześniej powoływany do dwóch kategorii wiekowych reprezentacji Polski: U-19 i U-20.

- Reklama -

Piłkarz urodzony w Malmo jest bohaterem jednego z największych skandali korupcyjnych w szwedzkim futbolu. Były napastnik Pogoni Szczecin za czasów gry w szwedzkiej Allsvenskan został oskarżony o udział w ustawianiu meczów. 

W czerwcu 2021 r. Paweł Cibicki został uniewinniony z obu zarzutów wzięcia łapówki i oszustwa w sporcie. Niezależnie jednak od tej decyzji sądu, Szwedzki Związek Piłki Nożnej podtrzymał kar ę zawieszenia piłkarza we wszystkich rozgrywkach należących do FIFA na 4,5 roku.

Okazało się jednak, że szwedzka prokuratura miała następne twarde dowody na udział Cibickiego i trzech innych osób w aferze korupcyjnej. Były to m.in. skany rozmów na WhatsAppie.

Według ustaleń szwedzkiej prokuratury za swoje działania piłkarz miał otrzymać 300 tys. koron szwedzkich, czyli około 140 tys. zł. Podczas przesłuchania Paweł Cibicki przyznał jednak, że nie zostało mu już nic z tego, co zarobił na futbolu.

- Reklama -

– Przegrałem wszystkie pieniądze, jakie zarobiłem w piłce. No może poza bmw, które kupiłem mojemu ojcu – mówił były piłkarz Pogoni Szczecin w trakcie przesłuchania.

W 2022 roku piłkarz został skazany przez szwedzki sąd apelacyjny za przyjęcie łapówki za ustawienie meczu w 2019 roku. Złożył jednak apelację do szwedzkiej konfederacji sportu. Jeżeli ona podejmie decyzję o uniewinnieniu lub złagodzi wyrok sądu, to FIFA – jak zaznaczyła – również zmieni swoją decyzję zgodnie z werdyktem konfederacji.

Chodzi o mecz pomiędzy Kalmar FF i IF Elfsoborg. Cibicki miał wymusić faulem i zachowaniem wobec sędziego żółtą kartkę dla siebie, a dwóch graczy na portalu bukmacherskim postawiło, jak stwierdził sąd, „nienormalnie wysokie sumy” właśnie na ten incydent. Użyli do tego aż 27 kont grających. Piłkarz otrzymał później 300 tysięcy koron wynagrodzenia (ok. 120 tys. złotych).

Sąd uznał, że wobec dowodów istnieje wyjątkowo małe prawdopodobieństwo, aby zakłady na żółtą kartkę były przypadkowe i skazał Cibickiego na karę więzienia, lecz w zawieszeniu. Odstąpił jednak od wymierzenia grzywny z powodu sytuacji ekonomicznej i braku dochodów zdyskwalifikowanego przez SvFF zawodowego piłkarza.

Według dziennika „Expressen”, bardzo ważnym dowodem dla sądu była wyjątkowo czysta gra Cibickiego, który w całej swojej karierze w Allsvenskan, aż do meczu z Kalmar FF, otrzymał zaledwie dwie żółte kartki i w związku z tym zakłady bukmacherskie na taką możliwość były tak wysokie. Dlatego, zdaniem sądu, nie mógł to być przypadek, zwłaszcza że piłkarz prowokował celowo arbitra w taki sposób, aby zostać ukaranym.

– Piłkarz, uzależniony od hazardu, już i tak został surowo ukarany przez SvFF praktycznym końcem kariery – społeczeństwo nic by nie zyskało na karze bezwarunkowego więzienia – napisał dziennik „Aftonbladet” .

28-letni Cibicki urodził się w Malmoe. Uznawany był za jeden z większych szwedzkich talentów. Rozegrał 10 meczów w młodzieżowej reprezentacji Szwecji U-21 oraz – posiadając podwójne obywatelstwo – po jednym w polskiej U-19 i U-20.

Rozpoczął karierę w miejscowym Malmoe FF w 2013 roku. W 2018 grał w norweskim Molde, a w 2019 w szwedzkim IF Elfsborg. W latach 2017-2020 był piłkarzem Leeds United. W styczniu 2020 roku został zawodnikiem Pogoni Szczecin. To był ostatni klub w karierze piłkarza.

Zapraszamy do GIGA Sportu!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Operacja Katar. Czy Polacy dadzą radę? Wszystko o mistrzostwach świata w najnowszym GIGA Sporcie!

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!! Ranking gwiazd mundialu...