Początek MŚ, a Rosjanie zagrali z… Uzbekami. To ich 3 mecz w tym roku

-

- Reklama -

W niedzielę o 17 kibice w Polsce oglądali mecz Katar-Ekwador, a trzy godziny wcześniej doszło do starcia izolowanej na własne życzenie Rosji z… Uzbekistanem. To trzeci mecz w tym roku ekipy Sbornej, która została skazana na banicję także w piłce nożnej. A jeszcze cztery lata temu to Rosjanie inaugurowali mundial starciem dwóch autokracji, bo grali z łamiącą prawa człowieka, opresyjną Arabią Saudyjską.

Myśleli, że pomogą im BRICS i SOW

Jakiś czas po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w rosyjskich władzach sportowych pojawił się plan, by zaangażować do rywalizacji w różnych zmaganiach państwa należące do BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) i Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Ale w zasadzie nic z tego nie wyszło.

- Reklama -

Rosjanie muszą więc grać z reprezentacjami państw, które stanowiły przed laty część Związku Radzieckiego w regionie Azji Środkowej. Wczoraj zatem zmierzyli się z Uzbekistanem i zremisowali 0:0, a wcześniej potykali się z Tadżykistanem (także 0:0, mecz odbył się 17 listopada). Z kolei we wrześniu pokonali 2:1 Kirgistan.

Ale ostatnie mecze były nudne i ponure, brakowało w nich goli. Ponuro jest zresztą w całym sporcie w Rosji, a Władimir Putin, decydując się na bestialską napaść zbrojną na Ukrainę, skazał swój kraj na izolację w wielu aspektach. Jak widać – również w sporcie.

Grają z tymi, którzy się wobec nich dystansują

- Reklama -

To ironia losu, że Rosjanie obecnie grają z drużynami reprezentującymi kraje, które w coraz większym stopniu chcą uniezależnić się od Kremla. To pokazuje też dobitnie pozycję Rosji w geopolityce, coraz bliżej jej do statusu światowego pariasa, co zapowiadał prezydent USA Joe Biden. To znamienne, że w Samarkandzie, w Uzbekistanie, we wrześniu Putin został upokorzony. Jego wojenne szaleństwo nie zyskało aprobaty innych przywódców.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

Dodatkowo musiał nerwowo czekać na innych liderów, co było dla niego niezręczne, ponieważ dotąd to on celowo spóźniał się na ważne spotkania, by zwrócić na siebie uwagę i pokazać swoją rzekomą wyższość nad innymi.

Tadżycki prezydent strofował Putina

A prezydent Tadżykistanu wezwał Putina do tego, by szanował Tadżyków, którzy nie chcą być traktowani jak pozostałość ZSRR i starał się przekonać przywódcę Rosji, że należy im się szacunek.

Spostrzeżenie B. Baniaka w Uzbekistanie

Można też nadmienić, podać to jako ciekawostkę piłkarską, że gdy Bogusław Baniak był dyrektorem sportowym uzbeckiego klubu FC Turon, to zwrócił uwagę, że dzieci w uzbeckich szkołach nie uczą się już języka rosyjskiego. To wymowne i jakże znaczące w kontekście starań władz tego kraju o zachowanie własnej suwerenności i podmiotowości w relacjach z Moskwą.

Co ciekawe, teraz Rosja liczy, że wkrótce uda się rozegrać mecz z Kazachstanem. To o tyle ciekawe, że prezydent tego kraju Kasym-Żomart Tokajew wyraźnie dystansuje się od Kremla. Nie chciał np. uznać tzw. ludowych republik w Donbasie i Ługańsku, które są bezprawne, samozwańcze. Na razie jednak nie ma żadnych sygnałów wskazujących na to, jakoby Kazachowie mieli odrzucić opcję rozegrania takiego meczu z Rosją, mimo że są członkami UEFA.

Odmówili Bośniacy

Do tej pory Bośnia i Hercegowina odmówiła grania z Rosją, a to też kraj, o którym dużo się mówi w kontekście rosyjskich prób destabilizacji i szerzenia dezinformacji.

Możemy przypomnieć, że bojkot Rosji w reprezentacyjnej piłce nożnej zaczął się od odmowy gry z tą drużyną ze strony PZPN. Rosja została wówczas wykluczona z baraży o mundial w Katarze, Polsce przyznano walkower. To skutki barbarzyńskiej inwazji na Ukrainę.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Operacja Katar. Wszystko o mistrzostwach świata w najnowszym GIGA Sporcie!

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!! Ranking gwiazd mundialu...