PILNE! Polskie tenisistki stołowe zagrają w Igrzyskach Olimpijskich

-

- Reklama -

Reprezentacja Polski kobiet zakwalifikowała się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu! Biało-Czerwone wystąpią w turnieju drużynowym oraz gry pojedynczej.

W poniedziałek wspaniałe informacje napłynęły do PZTS z międzynarodowej federacji ITTF. Polki awansowały z 20 na 12 miejsce w rankingu i dzięki temu znalazły się w gronie zespołów, które rywalizować będą w letnich Igrzyskach Olimpijskich we Francji.

Rywalkami kobiecej reprezentacji w IO 2024 będą:

- Reklama -

– Chiny, Tajwan, Francja, Niemcy, Hongkong, Indie, Japonia, Korea Południowa, Australia, Brazylia, Egipt, Rumunia, Szwecja, Tajlandia, Stany Zjednoczone.

Olimpijski awans żeńskiej drużyny oznacza również, 2 Polki (maksymalna liczba) wystąpią w turnieju singlistek w Paryżu.

– Awans na Igrzyska Olimpijskie to prestiżowe wydarzenie dla naszej reprezentacji i całej dyscypliny. Na konferencji prasowej przed DMŚ mówiłem, że moje oczekiwania są wysokie. Kwalifikacja olimpijska jest przyjemną niespodzianką. Bardzo się cieszę ze sporego osiągnięcia zawodniczek i sztabu szkoleniowego prowadzonego przez Marcina Kusińskiego. Spory wkład w awans miał trener Zbigniew Nęcek, indywidualnie prowadzący Natalię Bajor do Igrzysk. W ostatnim czasie Natalia zrobiła duży progres w swojej karierze – powiedział Dariusz Szumacher, prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

– Po raz 5 z rzędu kobieca drużyna Polski rywalizować będzie w Igrzyskach Olimpijskich. Dwie nasze tenisistki stołowe zagrają w zawodach singlistek. To wielki sukces zawodniczek, sztabu trenerskiego i PZTS – mówi Stefan Dryszel, były dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego, który jako trener prowadził męską kadrę w IO w Atlancie, Sydney, Atenach i Pekinie.

- Reklama -

Reprezentantki Polski wywalczyła awans na IO w Paryżu z rankingu olimpijskiego opublikowanego 4 marca.

– Zapracowały na ten sukces bardzo dobrym występem w niedawnych Drużynowych Mistrzostwach Świata w Busan, gdzie wygrały 4 mecze i zakwalifikowały się do 1/8 finału. Kluczowe dla miejsca na liście światowej było zwycięstwo nad wyżej notowanym Singapurem, ale także niepowodzenia takich drużyn, jak: Słowacja, Luksemburg czy Portoryko – dodał Stefan Dryszel.

Poprzednio Polki grały w turnieju drużynowym Igrzysk Olimpijskich w 2008, 2012, 2016 i 2021 roku.

Trener reprezentacji Marcin Kusiński:
– Sam awans jest z pewnością miłą niespodzianką, natomiast przeliczając punkty przed DMŚ w Korei Południowej wiadomo było, że awansując do „16” będziemy mieli realne szanse na kwalifikację olimpijską z rankingu. Po meczu zwycięskim z Singapurem było niemal pewne że jesteśmy blisko Igrzysk w Paryżu. Natomiast po grach o ósemkę już pewne, że do Paryża jedziemy, a dzisiejszy oficjalny komunikat tylko nasze obliczenia potwierdził.

– Bardzo cieszymy się z faktu awansu, ciężko pracowała na to cała drużyna, reszta kadrowiczek podczas wspólnych akcji treningowych, ale i osoby na co dzień pracujące z zawodniczkami w klubach i ośrodkach. Dla nich też należą się podziękowania i gratulacje.

– Myślę, że w całym systemie zbierania punktów w wielu turniejach bardzo dobrze się odnaleźliśmy, co zaowocowało nominacją na Igrzyska Olimpijskie. Sprawdził się system stawiania na młodą grupę, wprowadzanie do zawodów World Table Tennis coraz młodszych zawodniczek bez lęku, że sobie nie poradzą. Mamy od wielu lat świetne kadetki, juniorki i w kontekście następnych IO 2028 na pewno będę na nie także stawiał. Oczywiście nie możemy spocząć na laurach, trzeba lepiej organizować szkolenie, aby podnosić poziom sportowy zawodniczek. Działać tak aby w kolejnym okresie między Igrzyskami powalczyć np. o medale w DME. Na chwilę obecną przed nami organizacja przygotowań do IO i na tym musimy się skoncentrować.

Natalia Bajor:
– Awans na pewno jest niespodzianką, przed MŚ byłyśmy na 20 miejscu w świecie, a teraz na 12! Po turnieju w Korei Południowej wstępnie liczyłyśmy punkty, ale tak naprawdę czekałyśmy na oficjalny komunikat. Chcę zaznaczyć, że na ranking drużynowy składają się następujące cztery czynniki: ranking indywidualny trzech najlepszych zawodniczek, turniej europejski jak ME czy Igrzyska Europejskie w drużynie, Mistrzostwa Świata w drużynie i udział w poprzednich Igrzyskach Olimpijskich. Na 16 drużyn, które wystąpią na IO w Paryżu, jesteśmy jedną z czterech drużyn z Europy!

– Dla mnie jest to wielkie wyróżnienie, brałam już udział w poprzednich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, więc wiem jakie to jest przeżycie i wielkie osiągnięcie w karierze każdego zawodnika.

– Na pewno jest to też zasługa naszych starszych koleżanek Natalii Partyki i Li Qian oraz trenerów Zbigniewa Nęcka i Kingi Stefańskiej, ponieważ Igrzyska w Tokio bardzo dużo pomogły nam w awansie do Paryża.

Katarzyna Węgrzyn:
– Po przeliczeniu punktów po DMŚ wiedzieliśmy z trenerem, że jest bardzo duża szansa, ale oczywiście trzeba było poczekać na oficjalną informację. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jeśli zajmiemy miejsce w pierwszej „16”, a drużyny, które były przed nami w rankingu zagrają słabiej, to możemy liczyć na kwalifikację właśnie z listy światowej.

– Dla mnie jest to ogromny sukces i bardzo się cieszę, że udało nam się wywalczyć kwalifikację na IO w Paryżu. Bardzo ważny był mecz z Singapurem, ale zwycięstwo np. ze Słowacją było również kluczowe. Myślę, że każdy mecz na takich imprezach jest bardzo istotny, bo ewentualna porażka nawet w grupie wpływa na późniejsze losowanie, zdobyte punkty itd.

Zuzanna Wielgos:
– Kwalifikacja olimpijska jest niespodzianką, wiedziałyśmy, że aby mieć szansę wejść na Igrzyska musimy być w 1/8 finału na DMŚ. Było nawet możliwe, że awans do „16” nie pozwoli nam wywalczyć kwalifikacji.

– Awans na IO jest dla mnie czyms niesamowitym, zawsze moim marzeniem był występ w takich zawodach. Jestem strasznie szczęśliwa i dumna z nas! Oglądałam jako kibic poprzednie turnieje olimpijskie tenisa stołowego i marzyłam o grze w kolejnych Igrzyskach. Teraz to marzenie się spełni.

Niestety, nie udało się awansować polskiej drużynie mężczyzn. W IO w Paryżu zagrają: Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Tajwan, Chorwacja, Dania, Egipt, Francja, Niemcy, Indie, Japonia, Korea Południowa, Portugalia, Słowenia, Szwecja.

Polacy będą mieli szansą awansować na Igrzyska Olimpijskie z kwietniowych kwalifikacji w mikście oraz majowych w singlu.

Łapcie GIGA Sport!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...