Polacy mistrzami świata w brydżu

-

- Reklama -

Polska para Krzysztof Buras, Piotr Lutostański zdobyła mistrzostwo świata w brydżu sportowym w konkurencji par open. To – obok teamów open – najbardziej prestiżowa część rozgrywanych we Wrocławiu World Bridge Series 2022, największej imprezy czterolecia w tej dyscyplinie.

To największy sukces w karierze Burasa i Lutostańskiego.

Biało-czerwoni zwyciężyli z bardzo dużą przewagą – prawie czterech procent nad drugą w tabeli parą spośród 58, które zakwalifikowały się do finału A.

- Reklama -

Jak przekazał rzecznik Polskiego Związku Brydża Sportowego i World Bridge Series 2022 Tomasz Wolfke, Polacy prowadzili od pierwszej do ostatniej z ośmiu sesji dwudniowych zmagań końcowych (cały turniej trwał w Hali Stulecia sześć dni).

Z tytułu mogli się cieszyć już kilka rozdań przed końcem finału. Drugie miejsce zajęli Australijczyk Nabil Edgtton i Nowozelandczyk Michael Whibley, a trzecie – Norweg Geir Helgemo i Szwed Fredrik Nystroem.

42-letni Krzysztof Buras jest zawodowym brydżystą (klasa: arcymistrz światowy). Dwa lata starszy Piotr Lutostański (arcymistrz międzynarodowy) miał kilkuletnią przerwę w wyczynowej grze, ale niedawno wrócił, a zawodowo zajmuje się także analizą rynków finansowych.

Poprzednio reprezentanci Polski zwyciężali w parach open podczas World Bridge Series dwukrotnie: Marcin Leśniewski i Marek Szymanowski w 1994 roku w Albuquerque (USA) oraz Michał Kwiecień i Jacek Pszczoła w 1998 w Lille (Francja).

- Reklama -

World Bridge Series, bo taka jest oficjalna nazwa otwartych mistrzostw świata, organizowane są od roku 1962 co cztery lata. W ramach mistrzostw rozgrywane są wszystkie najważniejsze konkurencje, czyli razem daje to osiem turniejów: cztery drużynowe (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz cztery par (open, kobiety, senior, mikst).

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewy kontra Haaland. Kto jest lepszy? Pojedynek snajperów w najnowszym GIGA Sporcie!

Październikowy GIGA Sport już w sprzedaży. Wielkie postery polskiej reprezentacji i Barcelony, piłka Lewego prosto z Hiszpanii oraz oryginalna koszulka najlepszego snajpera Europy!!! Ranking Ligi Mistrzów,...