Piłkarze, którzy najczęściej wygrywali derby Zagłębia Ruhry. Jak wypadają Polacy?

-

- Reklama -

Za nami 99. derby Zagłębia Ruhry. Po bramce rewelacyjnego 17-latka Youssoufy Moukoko Borussia Dortmund wygrała prestiżowe starcie z Schalke 1:0. Dla Matsa Hummelsa było to już 10. zwycięstwo w derbach z Schalke, czym wyrównał rekord niedawnego dyrektora sportowego BVB Michaela Zorca. Którzy piłkarze najczęściej wygrywali Revierderby i jak na ich tle wypadają Polacy?

Roman Weidenfeller – 7 zwycięstw

Bramkarz BVB aż 24-krotnie stawał między słupkami w derbach Westfalii. Z Weidenfellerem w składzie Borussia wygrała siedem spotkań, osiem zremisowała i dziewięć przegrała.

Olaf Thon – 7 zwycięstw

Także siedem zwycięstw ma na koncie legendarny pomocnik Olaf Thon. On w derbach Zagłębia Ruhry występował 21-krotnie. W pozostałych spotkaniach sześciokrotnie zremisował i osiem razy przegrał.

Marcel Schmelzer – 7 zwycięstw

- Reklama -

Siedem derbowych zwycięstw to także bilans obrońcy Marcela Schmelzera, który w sumie wystąpił w 15 spotkaniach przeciwko Schalke. To pierwszy piłkarz na tej liście, który częściej wygrywał, niż przegrywał. Ponadto zanotował po cztery remisy i porażki.

Dieter Kurrat – 7 zwycięstw

Kurrat występował w BVB w latach 1960-74. W tym okresie 15-krotnie doszło do derbów, które w Niemczech najczęściej nazywa się Revierderby. Oprócz siedmiu zwycięstw Kurrat zanotował pięć porażek i trzy remisy.

Lothar Emmerich – 7 zwycięstw

Kolejny z piłkarzy Borussii, który może pochwalić się siedmioma wygranymi przeciwko Schalke. Dokonał tego w latach 60. w zaledwie 11 meczach. Cztery pozostałe padły łupem Królewsko-Niebieskich.

Manfred Burgsmueller – 7 zwycięstw

Jeden z najlepszych strzelców w historii BVB to ostatni piłkarz z siedmioma zwycięstwami w derbach. Tylko dwukrotnie schodził z boiska pokonany, a trzy razy Revierderby z jego udziałem kończyły się remisem.

Rolf Ruessmann – 8 zwycięstw

- Reklama -

Zmarły w 2009 roku obrońca najpierw przez sześć lat grał w Gelsenkirchen, a pięć kolejnych spędził w Dortmundzie. W sumie derby Westfalii wygrywał ośmiokrotnie: pięć razy jako piłkarz Schalke, a trzy jako Borussii.

Gerald Asamoah – 8 zwycięstw

Pochodzący z Ghany reprezentant Niemiec w 18 występach przeciwko BVB wygrywał osiem razy. Kolejne osiem remisował i tylko dwukrotnie przegrał.

Reinhard Libuda – 9 zwycięstw

Kolejny z piłkarzy, który występował dla obu zespołów. Znacznie dłużej w Schalke i to w tym zespole sześciokrotnie wygrywał w derbach Zagłębia Ruhry. W barwach BVB dorzucił trzy kolejne wygrane.

Klaus Fichtel – 9 zwycięstw

Ostatni piłkarz Schalke w rankingu. 77-letni dziś Fichtel dziewięć razy wygrywał Rivierderby i tyle samo razy z boiska schodził pokonany. W sumie 24-krotnie wystąpił przeciwko BVB.

Mats Hummels – 10 zwycięstw

To jedyny wciąż grający piłkarz na tej liście. 17 września po raz dziesiąty wygrał przeciwko Schalke (poza tym 5 remisów i 5 porażek). Tym samym wyrównał rekord…

Michael Zorc – 10 zwycięstw

… Michaela Zorca. Były dyrektor sportowy BVB także 10-krotnie wygrywał derby Zagłębia Ruhry, a w sumie rozegrał 23 spotkania przeciwko Schalke

Polacy w derbach Zagłębia Ruhry

W derbach Zagłębia Ruhry występowało kilku Polaków, ale żaden z nich nie triumfował tyle razy, by znaleźć się na powyższej liście. Najwięcej, bo pięciokrotnie wygrywali Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Po cztery zwycięstwa na koncie mają Robert Lewandowski i Tomasz Wałdoch, a trzy razy wygrywał Tomasz Hajto. Dodatkowo Hajto i Wałdoch po razie wygrali w Pucharze Niemiec i Pucharze Ligi, ale powyższy ranking obejmuje wyłącznie mecze w Bundeslidze. Dwa razy z triumfu w derbach Westfalii cieszyli się Euzebiusz Smolarek i Waldemar Słomiany. Ten ostatni reprezentował Schalke pod koniec lat 60.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewy kontra Haaland. Kto jest lepszy? Pojedynek snajperów w najnowszym GIGA Sporcie!

Październikowy GIGA Sport już w sprzedaży. Wielkie postery polskiej reprezentacji i Barcelony, piłka Lewego prosto z Hiszpanii oraz oryginalna koszulka najlepszego snajpera Europy!!! Ranking Ligi Mistrzów,...