Piłkarska pomoc dla młodych sportowców z Ukrainy

-

- Reklama -

Piłka nożna jest najważniejszą z rzeczy nieważnych, ale dla dzieci cierpiących z powodu koszmarów wojny potrafi być odskocznią od koszmaru codzienności. Dlatego właśnie fundacja Polish Soccer Skills rusyła z szerokozakrojonym wsparciem dla młodych ukraińskich piłkarzy i piłkarek, którym trwająca wojna znacznie utrudnia realizowanie sportowych pasji.

Łzy radości, pierwsze uśmiechy od tygodni, spore kroki na drodze do odzyskania jako-takiej normalności. Momenty, w których młodzi Ukraińcy, chwilę po ucieczce z napadniętej ojczyzny do Polski, pojawiali się na pierwszych piłkarskich treningach w swoich nowych klubach, były niezwykłe. 13-letni Dima trafił do Polonii Warszawa prosto z bombardowanego Charkowa.

– Kiedy wyszedł na boisko, po raz pierwszy od wybuchu wojny zobaczyłam na jego twarzy uśmiech – mówiła jego mama, Oksana. Chłopiec wcześniej trenował w Metaliście Charków, a piłka nożna była całym jego życiem. Kiedy w godzinę musiał spakować dobytek i ruszyć w obcym kierunku aby ratować życie, najbardziej bał się… że będzie musiał przerwać treningi. Kiedy trafili do Warszawy, od razu skorzystali z zaproszenia na darmowe treningi piłkarskie w akademii Czarnych Koszul, gdzie Dima… spotkał swoich dwóch kolegów z drużyny Metalista. Sam przyznał, że to był dla niego najszczęśliwszy moment od chwili, kiedy musiał opuścić dom. Po co opowiadamy tę historię? Żeby pokazać, że nawet w czasach wojny futbol ma swoją rolę do odegrania, a treningi piłkarskie mogą pomóc w odegnaniu koszmarów i odnalezieniu swojego miejsca.

- Reklama -

– W tym koszmarze dziejącym się za naszą wschodnią granicą, każdy stara się pomóc w tym, co robi najlepiej. Dlatego jako fundacja Polish Soccer Skills podjęliśmy decyzję o szeroko zakrojonym wsparciu dla młodych piłkarzy i piłkarek z Ukrainy. To dla nich dużo ważniejsza sprawa, niż mogłoby się wydawać – podkreśla Ewelina Stępień-Kunik, prezes fundacji Polish Soccer Skills.

Trzy kierunki wsparcia

Od wielu lat w Ukrainie organizowane były obozy Ukrainian Soccer Skills, prowadzone ze wsparciem polskiej fundacji i z wykorzystaniem jej kontaktów i programu szkoleniowego. Wsparcie finansowe z Polski pomoże w organizacji zajęć w Ukrainie dla dzieci, które zostały w kraju, sfinansuje przyjazd najbardziej utalentowanych młodych Ukraińców i Ukrainek do Szczawna, a także pomoże w wysyłce dużych ilości sprzętu piłkarskiego na tereny dotknięte wojną, gdzie obecnie całe zaangażowanie finansowe samorządów i innych jednostek budżetowych jest skupione na walce zbrojnej z najeźdźcą.

– W Ukrainie wciąż zostało wiele dzieci, marzących o grze w piłkę. Na terenach dotkniętych przez wojnę chcemy wesprzeć sprzętowo, finansowo i merytorycznie tych, którzy chcą dać im możliwość trenowania. Jednocześnie najlepsi piłkarze i piłkarki z Ukrainy będą mogli za darmo wziąć udział w naszym obozie w Szczawnie i załapać się do reprezentacji Polish Soccer Skills, która regularnie mierzy się z sukcesami z najlepszymi akademiami Europy – mówi Ewelina Stępień-Kunik.
Młodzi Ukraińcy otrzymają zaproszenie do Polski, zwrot kosztów dojazdu, nowy sprzęt sportowy i możliwość rozwijania swojej kariery we współpracy z ekspertami. Futbolowe talenty będą wskazane przez przedstawicieli Ukrainian Soccer Skills we współpracy z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej.

- Reklama -

GIGA plakat Roberta Lewandowskiego w najnowszym GIGA Sporcie! Musisz GO mieć!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewy kontra Haaland. Kto jest lepszy? Pojedynek snajperów w najnowszym GIGA Sporcie!

Październikowy GIGA Sport już w sprzedaży. Wielkie postery polskiej reprezentacji i Barcelony, piłka Lewego prosto z Hiszpanii oraz oryginalna koszulka najlepszego snajpera Europy!!! Ranking Ligi Mistrzów,...