Pele miał nie grać w 1958, a zszokował świat

-

- Reklama -

Mało kto wie, że mundial w 1958, który okazał się zwycięski dla Brazylii za sprawą Pelego, nie układał się od początku po myśli niespełna 18-latka. Brazylia w pierwszym meczu turnieju wygrała 3:0, później jednak przytrafił się bezbramkowy remis. I do akcji wkroczył właśnie ten młokos – Pele.

Mazzola odstawiony na bok

Mazzola w pierwszym meczu mistrzostw strzelił dwa gole, a gruchnęła też wieść, że właśnie kupił go AC Milan. Jednak doświadczeni gracze przed arcyważnym meczem z ZSRR poszli do brazylijskiego selekcjonera, prosząc, by posłał do boju z Sowietami młodych zdolnych, którzy później zyskali status legend – mowa o Mane Garrinchy i Pele.

- Reklama -

Kłopoty Pelego

Pele został powołany na mundial, mimo że miał problemy zdrowotne, i to poważne. Masażysta Mario Americo, który zyskał dużą renomę, a był z Brazylią na siedmiu mundialach, starał się, by Pele był gotowy do gry. Zawodnik miał kłopoty z prawą nogą. Okładano ją gorącymi ręcznikami. I w końcu się udało przywrócić go do sprawności.

Psycholog był przeciwny

Lekarz dr Hilton Gosling wyraził zgodę, by Pele mógł zagrać na mundialu w Szwecji. Stefan Szczepłek, znany dziennikarz sportowy, przypomina, że ówczesny psycholog brazylijskiej reprezentacji, którym był dr Joao Carvalhaes, nie chciał zaakceptować tej decyzji. Z jego badań bowiem wynikało, że Pele nie był jeszcze gotowy… mentalnie, ponieważ był jak dziecko. A miał przystąpić do poważnej batalii.

- Reklama -

Jednak nikt na to nie zważał i Pele okazał się bohaterem Brazylii. Drobny nastolatek z numerem 10 zadziwił świat. W półfinale i finale strzelił łącznie pięć goli. To był jego turniej.

Obiecał to swojemu tacie

Pele, będąc jeszcze dzieckiem, osiem lat wcześniej zapewniał swego ojca, że w przyszłości będzie mistrzem świata. Wtedy Brazylia płakała po klęsce z Urugwajem, ale czy ktoś mógł przewidzieć, że zapewnienie Pelego zmaterializuje się tak szybko?

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...