Niespodziewana książka młodego polskiego piłkarza wywołała konsternację

-

- Reklama -

19-letni polski piłkarz Kacper Kozłowski właśnie wydał… biografię. Były gracz Pogoni Szczecin, któremu wróżono świetlaną przyszłość, z pewnością ma spory potencjał. Obecnie jest na wypożyczeniu w holenderskim zespole Vitesse, ale wydaje się, że to nie jest czas, by opisywać swoje życie i karierę piłkarską. Komentatorzy są zgodni w tym temacie.

Piątek był już… geniuszem

Swego czasu, gdy Krzysztof Piątek miał prawo serii w AC Milan i strzelał gole taśmowo, to ktoś wpadł na pomysł, by wydać biografię polskiego napastnika. Zaprezentowano okładkę „Być jak Krzysztof Piątek. Historia piłkarskiego geniusza„, jednak książka, która wywołała wiele szyderczych komentarzy, ostatecznie nie trafiła do księgarń. Piątek później tłumaczył prasie, ze nic nie wiedział o takiej kuriozalnej publikacji, nie dokonał też autoryzacji.

- Reklama -
„Mentalność właściciela”, biografia Kozłowskiego

Jeśli chodzi o Kacpra Kozłowskiego, to autorem biografii jest Jakub Kokiel, a książka nosi tytuł „Mentalność właściciela„. Autor to dwudziestolatek, który pisze w superlatywach o rok młodszym piłkarzu.

Refleksje piłkarza

W książce opisano przebieg kariery Kozłowskiego, dumę z tego, że zadebiutował w reprezentacji, mając zaledwie 17 lat. Kozłowski zwierza się, że gdy miał kilka lat, w 2010 roku technologia jeszcze nie była tak rozwinięta, by można było skontaktować się ze znajomymi w mediach społecznościowych z myślą o tym, by pograć w piłkę.

Kozłowski jak „Lewy”?

- Reklama -

W książce możemy przeczytać o reakcji na niewykorzystany rzut karny, o nieudanym związku Kozłowskiego z akademią Lecha Poznań, który nasunął autorowi publikacji skojarzenie z historią Roberta Lewandowskiego – odrzuconego swego czasu przez warszawską Legię. Wydaje się, że to nadinterpretacja.

Ironiczne komentarze po publikacji

Komentatorzy są zgodni, twierdząc, że książka jest utrzymana w tonie nazbyt pochwalnym, to swego rodzaju laurka dla młodego zawodnika, rodzaj hagiografii. W związku z tą publikacją ukazało się sporo ironicznych komentarzy w mediach społecznościowych.

Tytuł „Mentalność właściciela” sprawił, że niektórzy wymyślili analogiczne tytuły w odniesieniu do biografii piłkarzy, które nigdy nie ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Dziennikarz Leszek Milewski pisze o „Nienasyconym” w kontekście Mateusza Możdżenia czy „Galaktycznym” w odniesieniu do Krzysztofa Króla.

Do tej pory takie książki wydawano gdzie indziej

Biografia Kacpra Kozłowskiego zadziwia, bo do tej pory takie książki poświęcone piłkarzom będącym na wczesnym etapie kariery, owszem, ukazywały się, ale dotyczyło to graczy światowego formatu. Mowa o piłkarzach z absolutnego topu, by wymienić chociażby Wayne’a Rooneya, który jako 18-latek wydał pierwszy tom autobiografii.

Ponieważ autor książki Jakub Kokiel zajmuje się treningiem mentalnym, pojawiła się też teza, że to de facto nie jest biografia, tylko książka właśnie o mentalnych aspektach sportu, a konkretnie odnosi się do młodych piłkarzy. Kozłowski zaś ma być dla nich inspiracją.

Jednak osoby, które miały do tej pory do czynienia z książką, w zasadzie są zgodne. To za wcześnie na taką publikację. I z pewnością zawiera ona wątki biograficzne.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...