Najstarszego zawodnika Igrzysk w Tokio od najmłodszych dzieli… pół wieku!

-

- Reklama -
Andrew Hoy, 62-letni Australijczyk, który wystartuje we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, będzie najstarszym uczestnikiem igrzysk w Tokio. Od najmłodszych zawodniczek – Japonki Kokony Hiraki i Syryjki Hend Zazy jest starszy o pół wieku.

Igrzyska w Tokio będą dla Australijczyka ósmym olimpijskim startem. Zadebiutował w igrzyskach w 1984 roku w Los Angeles.

Ma w dorobku trzy złote medale w konkursie drużynowym WKKW (Barcelona 1992, Atlanta 1992 i Sydney 2000). W Australii, przed własną publicznością, wywalczył również srebro indywidualnie.

Na drugim biegunie, najmłodszych olimpijczyków są, jak podał portal today.com, 12-latki: Syryjka Hend Zaza, która wystąpi w rywalizacji tenisistek stołowych oraz japońska skateboardzistka Kokona Hiraki (13. urodziny będzie obchodzić w sierpniu, ale po zakończeniu olimpiady).

- Reklama -

Niewiele starsza od obydwu jest inna przedstawicielka debiutującego na igrzyskach skateboardingu – Sky Brown, która właśnie skończyła 13 lat. Urodzona w Japonii będzie reprezentować Wielką Brytanię i stanie się najmłodszą w historii olimpijką z tego kraju.

Ósmy start na Igrzyskach, podobnie jak Hoy, zanotuje gimnastyczka z Uzbekistanu Oksana Czusowitina, która w czerwcu obchodziła 46-urodziny. Zostanie najstarszą olimpijką w historii tej dyscypliny, w której średnia wieku startujących jest niższa niż 20 lat.

Czusowitina już w Rio de Janeiro w 2016 r. zapisała się na kartach historii jako najstarsza gimnastyczka, a teraz 'wyśrubuje’ rekord. W dorobku ma dwa medale – złoto zdobyte z drużyną Wspólnoty Niepodległych Państw w wieloboju w 1992 r. w Barcelonie i srebro w skoku z Pekinu (2008).

Przełożone o rok Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia. Decyzją organizatorów, pod pretekstem zdrowia publicznego, odbędą się bez udziału kibiców.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...