Na basenie, po ściance i w kajaku pędzą po bilet do Paryża

-

- Reklama -

Na basenie, po ściance i w kajaku pędzą po bilet do Paryża. To oni mogą reprezentować nasz kraj na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami. Podczas gdy części wybitnych polskich sportowców udało się już zakwalifikować na najważniejsze zawody czterolecia, wielu Polaków nadal walczy o przepustki do stolicy Francji. Wśród nich są młodzi, obiecujący podopieczni Kaman Sport Group i Fundacji KSG Olympic Dreams, w tym przedstawiciele sportów niszowych – trenująca wspinaczkę na czas Patrycja Chudziak, kajakarze Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski, a także odnoszący sukcesy pływak Kacper Stokowski.

Największa międzynarodowa impreza sportowa rozpocznie się 26 lipca 2024 roku i potrwa do 11 sierpnia. W jej ramach rozegranych zostanie aż 329 konkurencji w 32 dyscyplinach, w których udział weźmie 10 500 sportowców. Tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe pod wieloma względami. Oprócz zmniejszenia liczby konkurencji i zawodników w stosunku do wcześniejszych edycji, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował się na wprowadzenie pełnej równości – w zawodach weźmie udział taka sama liczba mężczyzn, jak i kobiet.

- Reklama -

Od Opola do Paryża?

Na walce o kwalifikacje olimpijskie do Paryża skupiają się obecnie także kajakarze. Na tegoroczne igrzyska 82 sportowców zostanie wybranych w kajakarstwie slalomowym, a 236 sportowców ma rywalizować w kajakarstwie sprinterskim. Spośród polskich reprezentantów minimum olimpijskie wypełniło do tej pory łącznie jedenaście osób – osiem w sprincie i trzy w slalomie.

O prawo startu w igrzyskach w Paryżu stara nadal m.in. duet kanadyjkarzy – Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski tworzy duet kanadyjkarski. Obaj sportowcy są przedstawicielami Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Opolskiej. Jeśli uda im się otrzymać przepustkę na imprezę w stolicy Francji, Polacy będą mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest sprint na 500 m.

Dla Arsena i Michała najważniejszą szansą na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej będzie turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się w dniach 8-9 maja w Szeged na Węgrzech. Gdyby udział w tych zawodach zakończył się dla opolskich kajakarzy niepowodzeniem, wciąż będą oni mieli okazję, aby postarać się o przepustki podczas Mistrzostwach Europy, które odbęda się również w Szeged w dn. 13-16 czerwca, a także podczas Mistrzostw Świata 13-14 lipca w Płowdiw. Polski Związek Kajakarski zapowiedział ponadto organizację dodatkowych zawodów dla zawodników, którzy nie zdobyli kwalifikacji olimpijskiej, na 6-10 tygodni przed startem igrzysk.

- Reklama -

Lublinianka wspina się po przepustkę

Latem w stolicy Francji o medale powalczą m.in. wspinacze, którzy wystąpią w dwóch konkurencjach – dwuboju (bouldering/prowadzenie) oraz w sprincie. Po pierwszej części kwalifikacji olimpijskich, obejmujących mistrzostwa świata i zawody kontynentalne, awans na olimpiadę w konkurencji “wspinaczka na czas” wywalczyła m.in. rekordzistka świata, Polka Aleksandra Mirosław.

Kraj może w tej konkurencji wystawić maksymalnie dwie zawodniczki i dwóch zawodników, ale muszą oni uzyskać taką przepustkę na zawodach kwalifikacyjnych. Na polu walki pozostało jeszcze pięcioro naszych reprezentantów, Wśród nich jest pochodząca z Lublina Patrycja Chudziak.

Lublinianka będzie starać się o bilet do Paryża w ramach Olympic Qualifier Series, na które złożą się dwa duże spotkania kwalifikacyjne. Pierwsze zawody odbędą się w dniach od 16 do 19 maja w Szanghaju, drugie będą miały miejsce w Budapeszcie między 20 a 23 czerwca. By dostać się na igrzyska, Chudziak będzie musiała pokonać rywalki w łącznym rankingu po dwóch startach.

Bilet na olimpijski basen

Jedną z najczęściej oglądanych dyscyplin na Letnich Igrzyskach Olimpijskich jest pływanie. `Tym razem zawody pływackie odbędą się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 r. w Défense Arena. Łącznie odbędzie się 37 konkurencji pływackich – 18 męskich, 18 żeńskich i jedna mieszana.

Polacy walczyli o minima olimpijskie w listopadzie ub. roku podczas zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu, które odbyły się w Termach Maltańskich w Poznaniu. Obecnie obowiązują dwa rodzaje olimpijskich minimów: Olympic Qualification Time (OQT) oraz Olympic Consideration Time (OCT). Do tej pory wywalczyło je osiem osób – Ksawery Masiuk. Laura Bernat, Adela Piskorska, Jakub Majerski, Krzysztof Chmielewski, Michał Chmielewski, Katarzyna Wasick i Dominika Sztandera.

O przepustkę wciąż stara się m.in. młody lublinian Kacper Stokowski. Podczas zawodów w Poznaniu udało mu się zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w Katarze, które odbędą się w dniach 11-18 lutego 2024. Od 25 do 28 kwietnia w Lublinie będą z kolei rozgrywane główne mistrzostwa Polski, dające możliwość wypełnienia minimum na igrzyska olimpijskie. Reprezentant AZS UMCS Lublin ma duże szanse na sukces, przez Polski Związek Pływacki wskazywany jest jako jeden z faworytów do uzyskania przepustki do Paryża. Szansę na zdobycie kwalifikacji pływacy mają do 23 czerwca 2024 roku.

Najlepsze plakaty w Polsce

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto zagra w finale Ligi Mistrzów? Kup najnowszy GIGA Sport i zgarnij koszulkę Mbappe!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, czy Kylian Mbappe? Kto wygra Ligę Mistrzów? GIGA plakaty: Mbappe, Manchesteru City, Lewego, Watkinsa, Jamala, Martineza, Diaza Kane'a i Fornala. A do...