Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, minister spraw zagranicznych Kataru, powiedział, że jego kraj chce przyszłoroczne mistrzostwa świata przeprowadzić jako wolne od koronawirusa.
Mohammed bin Abdulrahman al-Thani przyznał, że Katar jest już gotowy do przeprowadzenia do turnieju, i prowadzi rozmowy z dostawcami szczepionek, aby mieć pewność, iż wszyscy uczestnicy MŚ zostali zaszczepieni – podała agencja QNA.
„Obecnie opracowywane są programy zapewniające szczepienia wszystkim uczestnikom mistrzostw świata. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli zorganizować wydarzenie wolne od koronawirusa” – zapowiedział minister spraw zagranicznych.
W lutym Gianni Infantino, szef FIFA, zapowiedział z kolei, że mecze w przyszłorocznych mistrzostwach świata będą się odbywać przy pełnych trybunach.
XXII Mistrzostwa Świata odbędą się w Katarze pomiędzy 21 listopada, a 18 grudnia 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. To również pierwszy mundial, który zostanie rozegrany jesienią.
Turniej rozgrywany będzie na ośmiu stadionach. W przeciwieństwie do ostatnich finałów MŚ – W Brazylii w 2014 roku i Rosji cztery lata później – nie będą również musieli pokonywać setek kilometrów pomiędzy arenami. Te na dodatek będą połączone siecią metra i szybkich tramwajów, co pozwoli bez problemu obejrzeć więcej niż jeden mecz dziennie.
Co ciekawe, organizator Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze zdecydował, że krzesła marki Forum, należącej do polksije firmy Nowy Styl, wypełnią trzy stadiony: Ras Abu Aboud (40 000 miejsc), Lusail (80 000) i Qatar Foundation (40 000). A jak wyglądają katarskie stadiony obecnie?
Al Wakrah
Pojemność: 40 tys
Odległość od centrum Dauhy: 22,5 km
Futurystyczny projekt stadionu Al Wakrah zainspirowały żagle tradycyjnych katarskich łodzi. Arena wyposażona jest w chowany dach i innowacyjny system chłodzenia, dzięki któremu murawa jest dobrze utrzymana przez cały rok, nawet podczas upalnego lata. Stadion został ukończony w 2019 roku.
Stadion Al Bayt
Pojemność: 60 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 44 km
Stadion Al Khor to jedna z większych mundialowych aren, która gościć będzie uczestników aż do półfinału. Ma symbolizować arabską gościnność, co odzwierciedla jej kształt, nawiązujący do tradycyjnych beduińskich namiotów.
Tu również zdecydowano się na zamykany dach, otwarcie miało miejsce w 2020 roku.
Al Rayyan
Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 22,5 km
Stadion Al Rayyan znajduje się w pobliżu pustyni, więc wszelkie udogodnienia, jak strefy kibica czy stoiska usługowo-handlowe, będą zbudowane tak, aby przypominały wydmy. Całość dopełnia szklany dach i oczywiście osobna elektrownia. Trwają testy zespołu zasilającego.
Qatar Foundation Stadium
Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 11 km
Education City Stadium jest trzecim oficjalnie otwartym stadionem na Mistrzostwa Świata 2022. Kształtem przypomina diament, stąd nazwa „diament na pustyni”. Stadion zaplanowany w akademickim kompleksie na północnym wschodzie Ad-Dauhy początkowo był znany jako Education City Stadium, a docelowo otrzymał nazwę Qatar Foundation Stadium. Jego widownia podzielona jest na 3 poziomy. Najwyższy z nich zostanie w większości zdemontowany po mundialu, zostawiając ok. 25 tys. miejsc na widowni.
Al Thumama
Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 13 km
Kolejny stadion, którego kształt inspirowany jest tradycją. Tym razem architektura nawiązuje do wełnianej czapki noszonej przez mężczyzn na Bliskim Wschodzie. Jego budowa rozpoczęła sie w 2016 roku, a otwarcie planowane jest w roku 2021.
Ras Abu Aboud
Pojemność: 40 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 10 km
Po raz pierwszy w historii mundiali stadion zbudowany jest z 998 kontenerów oraz wielu innych elementów łatwych do demontażu po zakończeniu imprezy. Do tego dochodzi efektowne położenie – w pobliżu promenady Doha Corniche i zabudowanego drapaczami chmur zachodniego wybrzeża. Założeniem przy budowie tego obiektu było użycie jak najmniejszej liczby materiałów, tak aby zredukować ilość odpadków i emisję szkodliwych substancji. Jego budowa rozpoczęła sie w 2018 roku, a otwarcie planowane jest na rok 2021.
Stadion w Lusajl
Pojemność: 80 tys.
Odległość od centrum Dauhy: 16 km
Główna arena MŚ, na której zostanie rozegrany mecz otwarcia, finał oraz inne kluczowe spotkania. Powstał w ekomieście założonym… w 2006 roku na wschodnim wybrzeżu Kataru. Jego budowa rozpoczęła sie w 2017 roku, a otwarcie planowane jest na rok 2021. Obiekt będzie mógł pomieścić 86 000 widzów. Stadion będzie największą z aren piłkarskich Mistrzostw Świata 2022.
Khalifa International
Pojemność: 50 tys.
odległość od centrum Dauhy: 13 km
Narodowy stadion w Katarze powstał już w 1976 roku, ale został całkowicie przebudowany z myślą o turnieju. Był juz areną m.on. Igrzysk Azjatyckich i meczów klubowego Pucharu Azji. Wielofunkcyjny stadion nosi imię Chalifa ibn Ahmada As-Saniego, emira Kataru w latach 1972–1995. Znajduje się na terenie kompleksu sportowego Aspire Zone. Pojemność stadionu wynosi 50 000 widzów.