Otylia Jędrzejczak weźmie udział w wyborach na prezesa Polskiego Związku Pływackiego. Mistrzyni olimpijska w pływaniu swoją decyzję ogłosiła na Instagramie. Wybory na prezesa PZP odbędą się w listopadzie.
Otylia Jędrzejczak oficjalnie potwierdziła, że wystartuje w wyborach na prezesa Polskiego Związku Pływackiego. Była mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata, wielokrotna mistrzyni Europy opublikowała w tej sprawie oświadczenie na swoim koncie na Instagramie.
– Większość mojego życia kręci się wokół pływania. Od 8 lat działam na rzecz rozwoju sportu powszechnego i mojego kochanego pływania. (…) W związku z tym, że jestem częścią tej dyscypliny zawsze będę doceniała jej plusy i pozytywne działania. Widzę jednak wciąż popełniane błędy. Potrzeba zmiany jest widoczna. Dlatego zdecydowałam się na zgłoszenie swojej kandydatury na prezesa Polskiego Związku Pływackiego. Stawiam na ewolucję, a nie rewolucję – napisała.
Błędy, o których pisze Jędrzejczak, to przede wszystkim nieprawidłowości przy zgłoszeniu pływaków do igrzysk olimpijskich w Tokio. W wyniku skandalicznego niedopatrzenia część z nich musiała wrócić do kraju jeszcze przed rozpoczęciem imprezy.
Prezes PZP i były trener Otylii, Paweł Słomiński, był po tej sytuacji mocno krytykowany.
Otylia Jędrzejczak w dzieciństwie trenowała szermierkę, dopiero później, w wieku sześciu lat zaczęła uczęszczać na regularne zajęcia pływackie, co zalecił jej lekarz, diagnozując u niej skrzywienie kręgosłupa.
W 1999 na mistrzostwach Europy w Stambule zdobyła brązowy medal w konkurencji 200 m stylem motylkowym, a rok później została mistrzynią Europy w tej konkurencji. Trzy miesiące później podczas igrzysk olimpijskich w Sydney w półfinale 200 m stylem motylkowym ustanowiła rekord Europy (2:07,81). W finale tej konkurencji była piąta.
W lipcu 2003 została mistrzynią świata na dystansie 200 m stylem motylkowym, uzyskując czas 2:07,56, a także zdobyła srebrny medal w tej konkurencji na 100 m. Za te dokonania drugi rok z rzędu zajęła drugie miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na sportowca roku.
W 2004 na igrzyskach olimpijskich w Atenach zdobyła złoty medal na dystansie 200 m stylem motylkowym. Wywalczyła także dwa srebrne medale w konkurencjach 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym. Złoty medal przekazała na aukcję charytatywną, a uzyskaną kwotę 257 550 zł przekazała Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Pod koniec roku zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na sportowca roku.
Jędrzejczak jeszcze w 2009 zdecydowała się na wyjazd na treningi do USA. W 2011 bez sukcesu uczestniczyła w mistrzostwach świata w Szanghaju, zajmując w eliminacjach dopiero 19. miejsce na 100 m stylem motylkowym, przez co nie zakwalifikowała się do półfinałów.
Pływaczka wystartowała jeszcze w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Zajęła tam dopiero 16. miejsce w konkurencji 200 m stylem motylkowym oraz 25. miejsce na dystansie dwukrotnie krótszym. Dwa lata później zakończyła karierę sportową oraz objęła stanowisko prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 bezskutecznie ubiegała się o mandat z drugiego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej w województwie kujawsko-pomorskim, uzyskując 10 110 głosów.
Zarejestrowała też Fundację Otylii Jędrzejczak, pod której szyldem wspiera młodych sportowców m.in. poprzez organizację obozów sportowych „Otylia Swim Tour” i realizowanie projektu Mistrzynie w Szkołach, jak też organizuje zawody pływackie „Mikołajkowa Olimpiada Pływacka” i „Otylia Swim Cup”.
W tym czasie została też wykładowcą w Zakładzie Teorii Sportu, Pływania i Ratownictwa Wodnego na AWF w Warszawie.