Miasto, które nie istnieje, zorganizuje Igrzyska Olimpijskie? Kontroferta dla Niemiec

-

- Reklama -

Indonezja spróbuje powalczyć o prawo do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Miastem-gospodarzem miałaby być metropolia, która… jeszcze nie istnieje.

Prezydent Indonezji Joko Widodo potwierdził, że rządzony przez niego kraj będzie starał się o organizację Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2036 roku.

Miastem-gospodarzem miałaby być Nusantara, czyli metropolia, która dopiero jest budowana. Nusantara docelowo ma być nową stolicą kraju. Zastąpi obecne główne miasto Indonezji, czyli Dżakartę, w której mieszka aż 274 miliony ludzi.

- Reklama -

Nusantara powstaje na wschodniej części wyspy Borneo. W nowym mieście budują się liczne obiekty sportowe, na których odbywałyby się olimpijskie zmagania. Miasto miałoby zacząć funkcjonować w 2024 roku.

Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję prezydenta, aby starać się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Wykonamy to zadanie. Będziemy ciężko pracować, aby być pierwszym krajem ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej – red.), który będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich – powiedział prezes Indonezyjskiego Komitetu Olimpijskiego Raja Sapta Oktohari.

Z większych imprez sportowych Indonezja organizowała w 2018 roku Igrzyska Azjatyckie. Sportowe zmagania odbywały się wówczas w Dżakarcie oraz Palembangu.

IO 2036. Niemcy chcą wspólnie z Izraelem

O organizację IO w 2036 roku stara się także Berlin do spółki z… Tel Awiwem. Niemcy i Izrael chcą wspólnie zorganizować Igrzyska w setną rocznicę (nie)sławnych zmagań w Berlinie, ówczesnej stolicy III Rzeszy.

- Reklama -

Byłby to silny sygnał na rzecz pokoju i porozumienia między narodami, wysłany w poczuciu pełnej świadomości naszej bolesnej historii i obrzydliwego nadużycia idei olimpijskiej przez narodowych socjalistów – mówił niedawno szef resortu spraw wewnętrznych i sportu Berlina Andreas Geisel.

Do pomysłu tego nie odniósł się na razie Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Dotychczas bowiem nie zdarzyło się, aby gospodarzem Igrzysk były dwa miasta lub dwa państwa. Część zmagań oczywiście odbywa się poza granicami miasta-gospodarza, ale oficjalnie organizator jest jeden. Jeśli pomysł wspólnej organizacji przez Berlin i Tel Awiw nie zostanie zaakceptowany, to niemiecka stolica i tak ma zamiar ubiegać się goszczenie sportowców w 2036 roku.

Najbliższe letnie igrzyska odbędą się w 2024 roku w Paryżu. Następną edycję zorganizuje Los Angeles, a w 2032 roku sportowcy rywalizować będą w Brisbane.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewy kontra Haaland. Kto jest lepszy? Pojedynek snajperów w najnowszym GIGA Sporcie!

Październikowy GIGA Sport już w sprzedaży. Wielkie postery polskiej reprezentacji i Barcelony, piłka Lewego prosto z Hiszpanii oraz oryginalna koszulka najlepszego snajpera Europy!!! Ranking Ligi Mistrzów,...