Mecz wysokiego ryzyka w pierwszym dniu igrzysk olimpijskich

-

- Reklama -

Piłka nożna na igrzyskach olimpijskich jako pierwsza dyscyplina postawiła na nogi francuską policję. Już w pierwszy mecz olimpijskiego turnieju przyniósł incydenty i zamieszki, ale wkrótce na paryskim stadionie Parc de Princes odbędzie się też mecz „wysokiego ryzyka”, do którego ochrony skierowano 1000 policjantów.

Pierwszy mecz igrzysk

W środę 24 lipca, jeszcze przed oficjalną inauguracją olimpiady, odbył się mecz Argentyna – Maroko. Ten pierwszy mecz olimpijskiego turnieju piłki nożnej mężczyzn przerwało kilka incydentów, końcówka miała niewiele wspólnego ze sportem. Na murawę stadionu Geoffroy-Guichard w Saint-Etienne wtargnęło kilkudziesięciu kibiców Maroka. Z trybun rzucano butelkami i kubkami, a sędzia przerwał mecz i skierował piłkarzy do szatni. Zamieszki zaczęły się po tym, jak Argentyna zdobyła wyrównującego gola na 2:2 w doliczonym czasie gry.

- Reklama -

Obie drużyny opuściły boisko, ale nie ogłoszono końca meczu. Po długiej przerwie mecz ostatecznie wznowiono. Sędzia „sprawdził” na VARze bramkę dla Argentyny i jej… nie uznał. Mecz został wznowiony, ale już bez widzów jeszcze na trzy minuty i Maroko ostatecznie wygrało mecz 2:1.

Mecz „wysokiego ryzyka” Mali-Izrael

To jednak dopiero początek niepokojów organizatorów. Pierwszym „poważnym” sprawdzianem dla organizatorów olimpiady w Paryżu ma być mecz innej drużyny arabskiej z… Izraelem. Policja francuska już podjęła szczególne zrządzenia dotyczące meczu Mali–Izrael na Parc de Prince w Paryżu, bo władze obawiają się manifestacji antyizraelskich w związku z wojną w Gazie. „Wrażliwe” spotkanie Mali z Izraelem zacznie się w piątek 26 lipca o godzinie 21:00 w stolicy Francji. Mecz został objęty ścisłym nadzorem policji, chociaż jego wymiar sportowy nie jest najważniejszych, bo tu i tak daje o sobie znać kontekst polityczny.

„Mali nie jest krajem wrogim, ale nasze stosunki nie są przyjazne” – mówił członek izraelskiej ekipy futbolowej gazecie „Le Parisien”. Właśnie w związku z tym meczem zmobilizowane duże siły bezpieczeństwa. Do zabezpieczenia terenów stadionu Parc des Princes, gdzie swoje mecze rozgrywa PSG, zmobilizowano 1000 funkcjonariuszy policji. MSW Darmanin mówił, że mecz Mali-Izrael „podlega specjalnej ochronie i ustanowiono strefę antyterrorystyczną na Parc des Princes”.

- Reklama -

Dodał, że „tysiąc funkcjonariuszy policji dopilnuje, abyśmy byli tam tylko dla sportu”. Delegacja izraelska będzie specjalnie ochraniana ze względu na „napięcia wywołane na całym świecie wojną między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy”, a policja wyraża obawy, że „należy spodziewać się także zakłócenia porządku wokół stadionu”. Nie wyklucza się także burd kibiców, gwizdów w czasie grania hymnów, czy wznoszenia wrogich wobec Izraela haseł.

Dziś startują Igrzyska! Kibicuj Polakom!

Szalik lub minikoszulka Polski dla każdego w GIGA Sporcie!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Koszulki Cristiano Ronaldo! Łapcie GIGA Sport

GIGA Sport czeka na Was w całej Polsce! Gwiazdy Ligi Mistrzów, sportowy kalendarz na rok 2025 i koszulki Cristiano Ronaldo! A to wcale nie wszystko....