Przesłanie Enrique dla… dzieci, trenerów oraz rodziców. Futbol to radość i wolność [VIDEO]

-

- Reklama -

Luis Enrique od niedawna wchodzi często w interakcje z kibicami za pośrednictwem platformy społecznościowej – Twitch (zaczął podczas mundialu w Katarze). Tym razem wypowiedział się o futbolu najmłodszych. Jego stanowisko jest jasne i może być drogowskazem dla tych, którzy chcą mieć zdolny narybek w futbolu w Polsce. Lucho zabrał głos przed meczem Hiszpanii z Marokiem.

Cieszcie się grą – apeluje Lucho

Luis Enrique sformułował swój przekaz w sposób dość przystępny i zrozumiały dla każdego. Otóż powiedział na jednym ze streamów, że trzeba pozwolić dzieciom cieszyć się grą. Kolejna wskazówka dla najmłodszych to potrzeba gry na różnych pozycjach. Dziecko zdaniem Lucho ma być wszechstronne, wszędobylskie na boisku. Umiejętność gry w różnych sektorach pozwala bowiem na lepsze przyswojenie założeń taktycznych w piłce seniorskiej.

- Reklama -

Gra na różnych pozycjach

Ta rada wynika też z tego, że gdy piłkarz już za młodu, będąc adeptem, uczy się grać uniwersalnie, nabiera elastyczności na boisku, to taka zdolność stymuluje jego dalszy rozwój. Luis Enrique więc radzi dzieciom, by grali na różnych pozycjach, naturalnie tę radę kieruje też do ich opiekunów-trenerów, a to znamienne.

Lucho wdraża to w także dorosłej piłce

Tak się składa, że w drużynie Luisa Enrique często zdarza się, że piłkarze zajmują nieoczekiwane pozycje: Rodri na tym mundialu występuje w środku obrony, mimo iż w klubie to klasyczny defensywny pomocnik. Niemniej ponieważ pivotem w ekipie La Roja jest nieoceniony zdaniem selekcjonera Sergio Busquets, to żeby mogli grać obaj, Rodriego przesunięto na pozycję stopera i to póki co działa znakomicie.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!
- Reklama -

Ferran Torres z kolei w klubie często obsadza lewą flankę, natomiast w drużynie narodowej Lucho nie waha się, by posłać go na tę drugą – prawą. Ferran to jeden z graczy, który może zajmować też szpicę, bo nie zawsze od początku gra klasyczny napastnik, czyli Alvaro Morata. Czasami „fałszywa dziewiątka” to wariant stosowany w kadrze Hiszpanii.

Jak widać, Enrique chce, by te umiejętności, które widać u seniorów, kształtowały się już w młodym wieku, by piłkarze w początkowej fazie rozwoju, u progu karier mogli czynić postępy bardzo wcześnie z korzyścią dla siebie i hiszpańskiego futbolu. Hiszpański futbol wszak za jakiś czas ma czerpać z tego profity.

Najpierw technika, później taktyka i przygotowanie fizyczne

Luis Enrique stwierdził też, że młodość to czas, gdy należy pracować w dużym stopniu nad techniką. Na taktyczne niuanse jeszcze przyjdzie czas później, przygotowanie fizyczne także nie jest sprawą priorytetową, gdy się zaczyna przygodę z piłką.

Enrique wychodzi z założenia, że piłkarz winien skupić się na technice, będąc adeptem, bo to go rozwija, jeśli spojrzymy na wyobraźnię, fantazję zawodników, wybór nieoczywistych, nieszablonowych zagrań. Widać to w przypadku młodych pomocników, których Lucho tak ceni i którym stale daje szanse w kadrze – mowa o Pedrim i Gavim, klubowych kolegach Roberta Lewandowskiego z Barcelony.

Niech grają wszyscy

Kolejna sprawa to apel Lucho, by dawać grać wszystkim, a – co za tym idzie – nie uznawać prymatu wyników. Na wczesnym etapie rezultaty nie są istotne, ważniejszy jest rozwój. Dlatego należy dbać o to, by wszyscy adepci czynili postępy, by morale w grupie było wysokie, by każdy czuł się ważny.

Drużyna musi stanowić jedność. Ten wczesny etap w futbolu to też kształtowanie osobowości i nie można sobie pozwolić na to, by dochodziło do jakichś zdarzeń destrukcyjnych, mających negatywny wpływ na samopoczucie grupy. Tę grupę bowiem trzeba scalić, scementować.

Ze słów Luisa Enrique wynika, że trzeba przykładać dużą wagę do piłki nożnej dzieci i nie wolno niczego zaniechać. Futbol musi być radością, trzeba dawać adeptom wolność. Zresztą narracja Lucho jest jednoznaczna, on uważa, że także w dorosłej piłce jest za mało radości. A przecież futbol to rozrywka, która ma dostarczać wiele przyjemności piłkarzom i kibicom. Niech lekcję Luisa Enrique przerobią polscy trenerzy, których mentalność jest zgoła inna. A to niepokoi i szkodzi polskiej piłce.

Giga Sport w sprzedaży !!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

LIGA MISTRZÓW – Kto zagra w finale

Mistrzowski GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielkie postery gwiazd mundialu - Leo Messiego i Kyliana Mbappe, a także Alvareza, Gaviego, Richarlisona, Bellinghama, Kubackiego i Szczesnego,...