Kontrowersyjni goście na inauguracji MŚ i agresja Turcji

-

- Reklama -

Wielu kibiców zwróciło uwagę na obecność znanego amerykańskiego aktora Morgana Freemana podczas ceremonii otwarcia finałów mistrzostw świata w Katarze, bo on był jedną z gwiazd tam obecnych. Ale na otwarciu tego czempionatu były też osoby dość mroczne.

Turecko-egipskie spotkanie przy okazji otwarcia MŚ

Z okazji rozpoczęcia piłkarskich zmagań w Katarze do tego kraju przybył Abdel Fattah El-Sisi, a zatem prezydent Egiptu. W Dosze odbyło się jego spotkanie z tureckim przywódcą Recepem Erdoganem.

- Reklama -

To o tyle istotne, że zarówno Katar, jak i Turcja to państwa, które swego czasu stanęły murem za M. Mursim, którego Sisi obalił (pomogli mu w tym Saudowie). Miesiąc wcześniej Saudowie wraz z ZEA wymogli na emirze Kataru, by abdykował.

Zmiana o 180 stopni w tureckich kalkulacjach

Mursi zmarł w więzieniu, natomiast Erdogan, który zarzucał Sisiemu, że jest puczystą, oskarżył go także o zabicie Mursiego. Jednak w ostatnich miesiącach nastąpiła wolta w Turcji i Erdogan wsadza do więzienia dawnych sprzymierzeńców z Bractwa Muzułmańskiego, którzy przebywając na emigracji, sprzeciwiali się Sisiemu.

Egiptu nie ma w MŚ, a prezydent tego kraju w Katarze jest

- Reklama -

Ta wizyta Sisiego w Katarze jest o tyle znacząca, że Egipt nie gra w finałach mistrzostw świata tym razem. Mało tego, paradoks polega na tym, że gdy ZEA i Arabia Saudyjska zrezygnowali z blokady Kataru, Egipt nieprzychylnie odnosił się do tego, gdyż Katar wówczas ani myślał o tym, by zaniechać wspierania Bractwa Muzułmańskiego i ekstremistów-dżihadystów w Libii.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

A zatem z punktu widzenia geopolitycznych przetasowań obecność Sisiego na otwarciu tegorocznego mundialu wydaje się arcyciekawa.

Najgroźniejszym konkurentem Sisiego był… Salah

Co ciekawe, gdy w 2018 roku Sisi wygrał wybory z wynikiem 98%, a jego największy przeciwnik Moussa Mustafa Moussa uzyskał zaledwie 3, to wielu komentatorów wskazywało na to, że de facto drugie miejsce w wyścigu po władzę mógł zająć… Mohamed Salah.

Ponieważ w 25-milionowym kraju oddano milion głosów nieważnych, a znaczna część tych osób skreśliła na karcie wyborczej nazwiska obu kandydatów wyżej wymienionych i wpisała personalia… gwiazdora Liverpoolu oraz egipskiej kadry, to był scenariusz całkiem prawdopodobny.

Kaznodzieja, zwolennik kary śmierci dla apostatów obecny na otwarciu

Inną kontrowersyjną postacią, którą Katarczycy zaprosili na otwarcie futbolowego czempionatu, był Zakir Naika. To pochodzący z Indii ekstremistyczny kaznodzieja islamski. Jest ścigany przez Indie za szerzenie nienawiści religijnej i nieprawidłowości finansowe. Naik jest tak radykalny, że twierdzi, iż apostaci muzułmańscy wypowiadający się krytycznie o islamie lub wyznający inną wiarę, powinni podlegać karze śmierci.

Turcja pomaga Katarowi przy MŚ, teraz dokonała agresji

Turcja, która wysłała siły specjalne do sojuszniczego Kataru na czas finałów mistrzostw świata, by zachować tam bezpieczeństwo i tłumić ewentualne zamieszki z udziałem agresywnych kibiców, wykorzystała inaugurację mundialu do agresji na Kurdów w północnej Syrii i według wielu komentatorów wiążącej się z tym destabilizacji regionu.

Wiemy już, że Turcja zabiła 11 osób, w tym dziennikarza. Zbombardowany został szpital w Kobane.

Jak widać, otwarcie mundialu stało się dla władz Kataru także okazją na spotkanie z ludźmi o złej reputacji, a także sposobnością, by dokonać agresji militarnej w Syrii, czego dokonał sojusznik Kataru – Turcja.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Operacja Katar. Wszystko o mistrzostwach świata w najnowszym GIGA Sporcie!

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!! Ranking gwiazd mundialu...