Kim jest Kosta Runjaic, najprawdopodobniej nowy trener Legii?

-

- Reklama -

Kosta Runjaic przybył w długi weekend do Warszawy, gdzie prowadził rozmowy na temat swojego kontraktu z Legią. Wybór nowego szkoleniowca mistrzów Polski wydaje się przesądzony.

Kosta Runjaic już dawno ogłosił, że odejdzie z Pogoni Szczecin po zakończeniu sezonu 2021/22. Drużynę tę prowadził przez ponad cztery lata. Przejmował ją w momencie, gdy była ostatnia w tabeli, a zostawi na podium Ekstraklasy.

Niemiecki szkoleniowiec z chorwackimi korzeniami pojawił się w Szczecinie w listopadzie 2017 roku. 50-letni Runjaic zarabiał w Pogoni około 40 tysięcy złotych miesięcznie.

- Reklama -

Już od pierwszych dni w Szczecinie Runjaic wprowadził swoje zmiany. Niemiecki szkoleniowiec stworzył w Pogoni etos profesjonalnej i przede wszystkim usystematyzowanej pracy. Nadmorski klub zmienił także pod względem organizacji pracy.

Runjaic urodził się 4 czerwca 1971 roku w Wiedniu. Jest synem dwójki robotników z Jugosławii. Jego rodzice poznali się podczas jednego z wyjazdów pracowniczych do Austrii i zaraz po tym jak młody Kosta pojawił się na świecie przeprowadzili się do Niemiec, gdzie się wychowywał. Jego ojciec był Chorwatem z serbskimi korzeniami, a matka Bośniaczką, której rodzina również pochodziła z Serbii. Pierwsze lata życia młody Kosta spędził na Bałkanach z babcią. Później dołączył do rodziców, którzy w międzyczasie przenieśli się do Niemiec. U naszych zachodnich sąsiadów Runjaic chodził do szkoły i mieszkał przez większą część roku. Na wakacje wyjeżdżał natomiast do Jugosławii.

Za młodu Runjaic próbował sił w wielu zawodach. Był brokerem ubezpieczeniowym, agentem nieruchomości, a nawet barmanem. Jednocześnie był także grającym trenerem w lidze amatorskiej. Jako piłkarz nie zrobił jednak dużej kariery. Występował w niższych ligach niemieckich, w takich klubach jak Türk Gücü Rüsselsheim, SV 07 Raunheim oraz FSV Frankfurt. Przygodę z futbolem przerwała poważna kontuzja, która uniemożliwiła mu dalszą grę.

W międzyczasie Runjaic studiował oraz pracował jako agent ubezpieczeń i nieruchomości. W 2002 roku rozpoczął swoją przygodę szkoleniową. Kiedy został szkoleniowcem, prowadził kolejno: DFB-Stützpunkt (2002-04), rezerwy klubu 1. FC Kaiserslautern (2006) (w latach 2004-06 był również asystentem trenera rezerw tego klubu), drużynę U-19 zespołu SV Wehen Wiesbaden (2006-07), a później także rezerwy seniorów tego klubu (2007-08). W 2005 roku uzyskał licencję UEFA Pro.

- Reklama -

W 2008 został asystentem trenera klubu VfR Aalen, gdzie pomagał Jürgenowi Kohlerowi i Petrikowi Sanderowi. Kiedy w klubie zwolniono Kohlera, Runjaić zadebiutował na ławce trenerskiej I zespołu i poprowadził Aalen w jednym spotkaniu. W 2009, po doświadczeniu zebranym z zespołem grającym w 3. lidze, zdecydował się pracować samodzielnie. Runjaić podglądał, m.in. treningi prowadzone przez Jürgena Kloppa, kiedy ten był szkoleniowcem 1. FSV Mainz 05.

Po kilku kolejkach sezonu 12/13 Kosta został wykupiony przez MSV Duisburg z 2. Bundesligi za około 100 tysięcy euro. Wraz z drużyną udało mu się osiągnąć 11. miejsce w lidze i utrzymanie, ale przez chaos organizacyjny w klubie, zespół został zdegradowany do 3. Ligi, a Runjaić zdecydował się rozstać z popularnymi „Zebrami”.

Bez klubu pozostawał do 16 września 2013 roku. Wtedy to w 8. kolejce sezonu 13/14 zastąpił na stanowisku pierwszego szkoleniowca 1. FC Kaiserslautern Franco Fodę.

W czasie swojej przygody z Kaiserslautern miał okazję współpracować m.in. z czwórką Polaków (Kacper Przybyłko, Mateusz Klich, Jakub Świerczok i Ariel Borysiuk).

Przed przyjazdem do Polski, Runjaic prowadził wyłącznie niemieckie kluby. Pogoń Szczecin jest jego pierwszym zagranicznym pracodawcą. 

W Szczecinie Kosta Runjaic mieszka sam, a kiedy ma wolną chwilę lubi jeździć rowerem, a także spacerować po licznych w tym mieście parkach czy lasach. Runjaic jest także znawcą i kolekcjonerem win. Żona trenera mieszka i prowadzi w Niemczech gabinet stomatologiczny, a troje dzieci studiuje.

Kosta Runjaic od dawna wiele po polsku rozumie, ale komunikuje się z piłkarzami i mediami tylko po niemiecku lub angielsku. Oboma językami włada bowiem płynnie. Poza tym mówi jeszcze po chorwacku.

Łapcie najnowszy GIGA Sport!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewy kontra Haaland. Kto jest lepszy? Pojedynek snajperów w najnowszym GIGA Sporcie!

Październikowy GIGA Sport już w sprzedaży. Wielkie postery polskiej reprezentacji i Barcelony, piłka Lewego prosto z Hiszpanii oraz oryginalna koszulka najlepszego snajpera Europy!!! Ranking Ligi Mistrzów,...