Intruz na mundialu przypomniał o Ukrainie. Wojnę dotąd przemilczano

-

- Reklama -

Gdy w trakcie rozgrywania meczu Portugalia-Urugwaj podczas katarskich finałów mistrzostw świata na boisko wbiegł intruz z tęczową flagą, to wielu kibiców uznało to pewnie za deklarację światopoglądową, sprzeciw wobec dyskryminacji osób LGBTQ+. Dopiero z czasem uwzględniono pewien szczegół, apel ws. ocalenia Ukrainy. To znamienne, że na mundialu w zasadzie nie ma wyrazów solidarności z broniącą się Ukrainą, jest za to… wspieranie Rosji, kraju-agresora.

Kolejny incydent z udziałem włoskiego kibica

Save Ukraine” i „Respect for Iranian Women” – to dwa hasła, które były częścią protestu włoskiego kibica-intruza. To Mario Ferri znany jako Falco. Miał na sobie i tym razem charakterystyczną dla siebie koszulkę Supermana.

- Reklama -

To kolejny incydent z jego udziałem. Wtargnął na murawę już podczas klubowych mistrzostw świata, również w trakcie meczu Belgia-USA na mundialu w 2014r. Przerwał także mecz Napoli-Juventus w 2017r. Wybrał taką formę manifestacji.

Ważne spotkanie sław polskiej i ukraińskiej piłki

20. września 2022r. Robert Lewandowski spotkał się z Andrijem Szewczenką na płycie PGE Narodowego. „Szewa” wręczył kapitanowi biało-czerwonych opaskę w ukraińskich barwach, życząc gwiazdorowi Barcelony, by przyniosła ona Polakom szczęście na mundialu i by stanowiła swego rodzaju talizman.

„Sami dobrze wiemy, co oznacza walka o wolność. Czułem, że zagranie z ukraińską opaską, jak to zrobiłem zaraz po rozpoczęciu inwazji na ich kraj (jeszcze w barwach Bayernu Monachium), będzie wyraźnym gestem z mojej strony, pokazaniem światu, że ta wojna dzieje się naprawdę. My, sportowcy, też powinniśmy o tym mówić. Dziękuję Polakom za to jak pomagacie Ukrainie na różne sposoby” – powiedział wówczas Lewandowski.

- Reklama -

„Lewy” ma ukraińską opaskę, ale o Ukrainie nie mówi się w Katarze

To piękne słowa wybitnego piłkarza, który wszakże stroni od deklaracji w sprawach politycznych, społecznych czy światopoglądowych, by nie zrazić nikogo do siebie, natomiast po rosyjskiej inwazji na Ukrainę uznał, że sprzeciw ze względów moralnych jest konieczny.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

Lewandowski ma ze sobą ukraińską opaskę, lecz w niej nie gra. Wkład „Lewego” w mówienie o cierpieniu Ukraińców jest niezaprzeczalny, natomiast na mundialu nie widać przejawów solidarności z Ukrainą, jeśli chodzi o polską kadrę.

Zresztą de facto nikt nie miał na uwadze tragedii Ukraińców, w wyniku rosyjskich bestialstw zginęło już wielu cywilów, teraz niszczona jest infrastruktura krytyczna za naszą wschodnią granicą. Kilka reprezentacji mocno akcentowała to, ilu robotników zginęło i jak dyskryminowane są mniejszości seksualne, natomiast o Ukrainie się nie mówi.

Słowa Szczęsnego

Można wspomnieć o tym, że Wojciech Szczęsny zakończył wywiad dla ukraińskiej telewizji słowami „Slava Ukrainii„, gdy był indagowany w mixed-zonie. Hiszpańscy kibice eksponowali ukraińską flagę, ale są to zdarzenia incydentalne.

„FIFA” wypuszcza idealistyczny spot w przerwach meczów, który głosi, że futbol jednoczy świat. Występują w nim Leo Messi,Robert Lewandowski czy Neymar, ale to puste słowa, frazesy, zważywszy na to, że w kwestii wojny w Ukrainie nie postarano się, by świat piłki podjął zdecydowane działania. Nie wykorzystano popularności futbolu w zbożnym celu.

Świat futbolu nie jest zdecydowany jeśli chodzi o głos wsparcia dla Ukrainy, natomiast zdarza się, że słyszymy prorosyjską narrację. Serbowie życzyli Rosjanom zwycięstwa w meczu z Brazylią, na próżno. Natomiast Dejan Lovren, gracz Chorwacji, stwierdził, że przykro mu z tego powodu, iż jego przyjaciół z Rosji nie ma na mundialu. To bardzo smutne, że mówi się o agresorze w sposób pozytywny za sprawą ignorantów, a o kraju stawiającym mu opór nie słychać prawie wcale.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

LIGA MISTRZÓW – Kto zagra w finale

Mistrzowski GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielkie postery gwiazd mundialu - Leo Messiego i Kyliana Mbappe, a także Alvareza, Gaviego, Richarlisona, Bellinghama, Kubackiego i Szczesnego,...