Inspiracje poligloty Artety

-

- Reklama -

Mikel Arteta jest w grupie trenerów z różnych sportów, którzy spotykają się za pośrednictwem platformy Zoom, aby omawiać wspólne różne idee. Członkami tych konferencji, forum wymiany myśli są były trener reprezentacji Anglii rugby Eddie Jones, trener Green Bay Packers Matt LaFleur i koszykarz (jest w Hall of fame) George Karl.

Mikel Arteta ma także talent do nauki języków. Dość powiedzieć, że mówi w siedmiu językach (hiszpańskim, baskijskim, katalońskim, angielskim, portugalskim, włoskim, francuskim) i ma ambicją, aby nauczyć się ósmego (niemieckiego). O ile baskijski i kataloński to języki regionalne w Hiszpanii, to fakt, że zna portugalski, włoski, francuski, a chce poznać także niemiecki, zaiste budzi podziw.

Relacje interpersonalne to priorytet

- Reklama -

Mikel Arteta to jeden z tych trenerów młodego pokolenia, którzy dbają o relacje interpersonalne z piłkarzami. Mają wysoko rozwinięte tzw. umiejętności miękkie. Arteta zdołał trafić do Bukayo Saki, który po zmarnowanym rzucie karnym w serii jedenastek podczas finału EURO 2020 załamał się. Stał się ofiarą rasistowskich ataków i internetowego hejtu.

Zinczenko odzyskał siłę mentalną

Jednak Arteta przywrócił pewność siebie młodemu skrzydłowi. Miał również pozytywny wpływ na lewoskrzydłowego – Gabriela Martinellego. Ba, Ołeksandr Zinczenko, który na początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nie mógł skupić się na piłce nożnej, dzięki pomocy trenera obecnie daje radę mentalnie i jest wyróżniającą się postacią w zespole z The Emirates.

Ben White i niepoślednia rola trenera

- Reklama -

Ben White, który trafiał do Arsenalu jako środkowy obrońca, dzięki pomysłowości Artety został przekwalifikowany na prawego defensora i można jego grę skwitować jednym słowem: wymiata. A przecież Arsenal sporo wydał, by sprowadzić tego gracza z Brighton. Było duże ryzyko, że to będzie transferowy niewypał. Ale okazało się, że koniec końców to Mikel Arteta znowu miał rację.

Odrodzony piłkarsko i mentalnie Xhaka

Granit Xhaka pod wodzą Artety rozwinął się w fazie ofensywnej i dojrzał. Teraz już unika infantylnych zachowań. Stał się o wiele dojrzalszy niż jeszcze jakiś czas temu, gdy nawet naraził się zagorzałym fanom Arsenalu.

Arteta to perfekcjonista, co nie dziwi, wszak jest uczniem Pepa Guardioli. Dba o każdy detal, to rozwój samego siebie na wielu polach, ale też doskonalenie własnej koncepcji gry w piłkę, którą udało się zaimplementować na The Emirates w sposób imponujący. Cierpliwość popłaca – tak można nazwać działania władz Arsenalu w stosunku do Mikela Artety. Zespół Artety ma więcej punktów niż Invincibles Arsene Wengera po 18 meczach. Szok!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Specjalny GIGA Sport na mecze Polski. Szalik lub minikoszulka dla każdego!!!

Reprezentacja Polski od A do Z, czyli każdy piłkarz w pigułce. Biało-czerwoni podczas EURO 2024 zagrają jeszcze z Austrią i Francją. Nie jesteśmy faworytami,...