Imponująca inwestycja klubu Płachety

-

- Reklama -

Norwich City zainstaluje w akademii treningowej urządzenie wirtualnie imitujące wydarzenia meczowe, dzięki czemu zawodnicy będą mogli ćwiczyć czas reakcji i podejmowanie decyzji. SoccerBot360, bo o nim mowa, ma pomóc klubowi Przemysława Płachety w wychowaniu jeszcze lepszych zawodników i zadomowieniu się w Premier League na dłużej.

Kilka lat temu za sprawą Borussii Dortmund w mediach sporą furorę zrobiła robotyczna klatka Footbonaut. Ćwiczenie w takim urządzeniu polega na przyjmowaniu wystrzelonych z różną prędkością i z rozmaitych kierunków piłek, a następnie odkopnięciu ich w odpowiednio podświetlone miejsce. Później w ślady BVB poszło m.in. Hoffenheim.

Teraz z podobnej nowinki technologicznej zamierza skorzystać lider Championship Norwich City – poinformował kilka dni temu „Financial Times”. W przypadku SoccerBota360 mamy do czynienia nie z klatką, a okręgiem złożonym z 32 segmentów, na które umieszczone u góry projektory wyświetlają obraz wysokiej jakości. Piłka nie jest wystrzeliwana przez maszynę w kierunku piłkarza, co zapewne ma znaczący wpływ na koszty. Footbonaut to inwestycja na poziomie prawie 4 mln dolarów, podczas gdy SoccerBot wyceniany jest na niecały milion.

- Reklama -

Zadaniem stojącego w środku okręgu zawodnika jest odbijanie piłki od segmentów w zależności od tego, co jest na nich wyświetlane. Możliwości jest dużo. Przede wszystkim można ćwiczyć w oparciu o realne sytuacje z meczów Bundesligi, co rozwija umiejętność podejmowania szybkich i właściwych decyzji. Ma to imitować pobyt na murawie w trakcie spotkania. Ale dostępne jest też uruchomienie kilku trybów gier z trafianiem do celu i zdobywaniem punktów. Urządzenie obsługiwane jest z tabletu.

Powierzchnia murawy do gry wynosi 90 metrów kwadratowych. Specjalna kamera rejestruje m.in. jak szybko trenujący dokonuje wyboru i którą stopą zagrywa piłkę, a także jak długo ją opanowuje.

Inwestycja w nowoczesną technologię wpisuje się w kierunek sportowego rozwoju Norwich City, które od kilku lat mocno rozwija infrastrukturę treningową.

– Ludzie mówią: „Po co wydajecie dwa miliony funtów na siłownię? Kupcie napastnika, macie większe szanse na wygranie następnego meczu”. Cóż, pewnie tak jest. Ale ta drużyna ma tu być na zawsze. Możesz wykształcić więcej napastników niż kupisz z te dwa miliony. Za 15 lat spojrzysz z perspektywy czasu i pomyślisz: wychowaliśmy 30 piłkarzy – tłumaczył w „FT” Stuart Webber, dyrektor sportowy Norwich.

- Reklama -

Wszystkie te starania mają na koniec sprawić, że klub Przemysława Płachety będzie w stanie pozostać w Premier League na dłużej niż maksymalnie trzy sezony z rzędu.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

GIGA Sport wydanie specjalne na EURO. Naklejki gwiazd gratis w każdym egzemplarzu!!!

Robert Lewandowski, Jude Bellingham, czy Kylian Mbappe? A może znów Cristiano Ronaldo? Kto będzie gwiazdą EURO 2024? Szczena na budzie, czyli opowieść o Wojtku Szczęsnym GIGA...